TÝŽDENNÍK: Vysoká politika porazila plynárenský biznis

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Ilustračné foto
Ukrajinský premiér Viktor Janukovyč počas summitu východného partnerstva v litovskom Vilniuse 29. novembra 2013. SITA/AP

Slovenský prepravca plynu Eustream sa mohol dostať k celkom zaujímavému biznisu. Veľká politika však zrejme nateraz stopla projekt prepravy plynu zo Slovenska na Ukrajinu. Znova platí stará pravda, že niekto niečo mieni a najvyšší politickí predstavitelia menia.

Už takmer rok sa hovorí a píše o veľkej zmene v plynárenskom biznise na Slovensku. Naša krajina si totiž po niekoľkých desaťročiach mala vymeniť úlohy s Ukrajinou. Ukrajinská a slovenská strana začali pracovať na spustení spätného chodu plynu. Takže, kým doteraz Ukrajina prepravuje plyn pre Slovensko, po realizácii projektu by už aj Slovensko prepravovalo plyn pre Ukrajinu. Slovenský prepravca plynu, spoločnosť Eustream, by sa tak dostal k celkom slušnému biznisu. Lenže do sľubného biznisu sa vmontovali politici. A to nielen tí európski, ukrajinskí a ruskí, ktorí bohužiaľ písali hlavný scenár celého projektu, ale aj tí naši. Teda aspoň ten slovenský najväčší politik, samotný premiér.

Ten sa minulý týždeň vyjadril, že z celého biznisu pravdepodobne nič nebude, lebo ukrajinská strana sa údajne už dohodla s ruskou na nových, nižších cenách plynu, takže spätný chod plynu zo Slovenska nebude Ukrajina potrebovať. Vraj to počul z úst premiéra Ukrajiny. A možno rozkaz politicky zastaviť projekt dostal náš premiér od šéfa Gazpromu, s ktorým sa stretol v októbri. Ale to nikto nevie, lebo stretnutie malo zo slovenskej strany stupeň najvyššieho utajenia.

Spoločnosť Eustream, v ktorej má štát 51-percentný podiel, sa však aj napriek vyjadreniam nášho premiéra aspoň „na oko“ nezľakla, a deklarovala, že jej zástupcovia naďalej rokujú o spustení spätného chodu s ukrajinskou stranou, ako aj so zástupcami Európskej komisie. A že memorandum o tomto projekte je už pripravené na podpis. Memorandum však veľa znesie. Nejde totiž o „až tak“ záväzný dokument, ide skôr len o priateľské potľapkanie a o spísané úvahy do budúcnosti. Ešte aj názov memoranda – „Memorandum o porozumení o možnom riešení prepravy plynu v smere zo Slovenska na Ukrajinu“ – hovorí o všetkom možnom len nie o definitívnej dohode na realizácii projektu reverzného chodu plynu.

Vyzerá to tak, že nateraz je tento projekt politicky nepriechodný. Potvrdzujú to aj kroky ukrajinských vládnucich politikov, ktorí sa nedávno priklonili k Rusku a nie k Európskej únii. A tak znova platí stará pravda, že niekto niečo mieni a najvyšší politickí predstavitelia menia. A nech ešte nejaký politik skúsi vykrikovať, že biznis s politikou nie je až chorobne poprepletaný.

Ešte to nevychladlo, a už sa to mení

Na sklonku starého a nového týždňa vyšla v českých médiách správa, že česká spoločnosť Energetický a průmyslový holding (EPH) bude mať novú akcionársku štruktúru. Najväčší akcionár v holdingu, český miliardár Petr Kellner, sa totiž rozhodol, že predá svoj vyše 44-percentný podiel, ktorý vlastní v EPH. Predať ho chce ďalšiemu českému podnikateľovi Danielovi Křetinskému, slovenskému Patrikovi Tkáčovi a jeho finančnej skupine J&T. Křetinský pritom v súčasnosti vlastní v EPH niečo vyše 18 % a skupina J&T 37 % akcií. Kto aký podiel po uskutočnení transakcie nakoniec bude kontrolovať sa zatiaľ nevie. Vyzerá to však tak, že slovenská finančná skupina bude mať väčšinu v českej spoločnosti EPH. Slovákov by to v podstate ani nemuselo zaujímať, keby EPH nevlastnilo v Slovenskom plynárenskom priemysle (SPP) a v Stredoslovenskej energetike (SSE) po 49 % akcií, pričom drží v rukách aj manažérsku kontrolu. Jedna z najznámejších slovenských finančných skupín tak bude mať významné slovo pri riadení jedných z najväčších energetických podnikov na Slovensku.

Uvidíme ako sa cez to prehryzie náš premiér, ktorý má podľa vlastných slov finančné skupiny „rád ako koza nôž“, aj keď pozvanie na colu od nikoho neodmietne. Štát ako 51-percentný akcionár v spomínaných spoločnostiach bude totiž musieť počúvať príkazy, síce minoritného akcionára, ale s manažérskou kontrolou. A uvidíme, kedy znova začnú vykrikovať pokryteckí opoziční poslanci, ktorí pred niekoľkými rokmi odštartovali a požehnali predaj týchto energetických podnikov, svoje už tradičné heslá typu: „štát ovládajú oligarchovia a finančné skupiny“.

Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie EPH Energetický a průmyslový holdingEustreamSPP Slovenský plynárenský priemyselSSE Stredoslovenská energetika