Ukrajina mešká s platbou za ruský plyn, priznal minister

Plyn plynovod
Ilustračné foto SITA/AP

Ukrajinský minister pre energetiku Eduard Stavitsky priznal, že štátna ropná a plynárenská spoločnosť Naftogaz mešká s platbou za ruský plyn. Očakáva však, že túto záležitosť urovná veľmi skoro. V rozhovore s novinármi povedal, že Kyjev vždy platil svojim partnerom a tak to bude aj tentokrát. „Príležitostne sa samozrejme môžu objaviť nedorozumenia a problémy s načasovaním. Takže sa vyskytlo malé meškanie s platbami,“ uviedol minister. Stavitsky ďalej očakáva, že táto záležitosť sa vyrieši „dnes alebo najneskôr zajtra“, čiže v stredu alebo vo štvrtok.

Gazprom je podľa slov svojho predsedu správnej rady Alexeja Millera „hlboko znepokojnený“ nahromadenými nedoplatkami Ukrajiny za dodávky ruského plynu. Dlžná suma Ukrajiny sa pohybuje na úrovni 882 miliónov dolárov (USD), ktorú mal náš východný sused zaplatiť do 1. októbra. „Už je však koniec októbra a ukrajinské účty nie sú dodnes splatené. Je to katastrofálny stav, keďže podľa zmluvy bude mať porušenie zmluvných podmienok týkajúcich sa platby za následok zavedenie schémy zálohových platieb za dodávky plynu. Tento problém musíme riešiť okamžite a natrvalo,“ konštatoval Miller.

Spor týchto dvoch krajín o ceny dodávok plynu viedol počas zimy 2006 a 2009 k plynovej kríze, keď Moskva zastavila dodávky nie iba na Ukrajinu ale do celej Európy, čo niektoré krajiny prinútilo hľadať si alternatívne zdroje energií.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Gazprom