Ukrajinci sa spoliehajú na plyn zo Slovenska

Plynovodom z Vojan potečie plyn na Ukrajiny
Potrubie plynovodu Vojany - Užhorod. Vojany, 28. apríl 2014. Foto: SITA/Štefan Madaras

Ukrajinci sa v ostatných mesiacoch spoliehajú aj na plyn zo Slovenska. Od júla je plynovod zo slovenských Vojan do ukrajinského Užhorodu využívaný takmer na plno. Ako vyplýva z údajov zverejnených slovenským prepravcom zemného plynu, spoločnosťou Eustream, v súčasnosti sa denne prepraví vojanským plynovodom zhruba 42 miliónov metrov kubických plynu. Kapacita plynovodu je pritom 44 miliónov kubíkov plynu denne.

Príprava na zimu

„Ukrajinci sa aj vďaka plynu zo Slovenska pripravujú na zimnú vykurovaciu sezónu. Takmer maximálne využívanie slovensko-ukrajinského plynovodu môže súvisieť aj s tým, že na konci roka končí zmluva medzi Ukrajinou a Ruskom o tranzite plynu,“ povedal pre agentúru SITA energetický analytik z Inštitútu pre energetickú bezpečnosť Peter Marčan.

Rekord pred troma rokmi

Ukrajinci začali postupne navyšovať odber plynu zo Slovenska už od mája. Začiatkom januára naši východní susedia odoberali plynovodom Vojany-Užhorod zhruba 2,5 milióna metrov kubických plynu denne, koncom apríla to bolo vyše 11 miliónov kubíkov a v máji to už bolo okolo 32 miliónov metrov kubických plynu denne. V júni sa preprava plynu zo Slovenska na Ukrajinu pohybovala na úrovni 35 až 39 miliónov metrov kubických. V júli odoberali Ukrajinci zo Slovenska denne 41 miliónov metrov kubických plynu. Od augusta až po dnešok dosiahla preprava plynu 42 miliónov kubíkov denne. Stále platí, že doterajší rekord zaznamenal slovenský prepravca plynu v sobotu 29. októbra 2016. Vtedy sa reverzným tokom v Budinciach prepravilo vyše 44 miliónov kubíkov plynu.

Zrekonštruovaný plynovod Vojany – Užhorod má v súčasnosti ročnú kapacitu vyše 14,6 miliardy metrov kubických. Slovensko-ukrajinský reverz bol v plnej miere sprevádzkovaný 2. septembra 2014, po ukončení testovacích dodávok.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Marčan
Firmy a inštitúcie ESI Inštitút pre energetickú bezpečnosťEustream