Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn plynovod eustream
Areál kompresorovej stanice Veľké Kapušany. SITA
6. 02. 2019 10:29 Aktuality od vEnergetike.sk/SITA

Ukrajinci začiatkom februára zvýšili odber plynu zo Slovenska

Počas prvých februárových dní bol odber plynu cez plynovod Vojany-Užhorod vyše 17 miliónov metrov kubických plynu denne. Začiatkom januára to bolo zhruba 2,5 milióna kubíkov.

Ukrajinci postupne zvyšujú odber zemného plynu zo Slovenska. Kým začiatkom januára naši východní susedia odoberali plynovodom Vojany-Užhorod zhruba 2,5 milióna metrov kubických plynu denne, koncom prvého mesiaca tohto roka to bolo od 6 do 8 miliónov metrov kubických. Počas prvých februárových dní bol odber plynu už na úrovni vyše 17 miliónov metrov kubických plynu denne. Vojanský plynovod však ani v súčasnosti nie je využívaný na polovicu, keďže jeho kapacita je 44 miliónov kubíkov plynu denne.

Ako vyplýva z informácií zverejnených slovenským prepravcom plynu, spoločnosťou Eustream, vojanský plynovod nebol využitý naplno ani pred blížiacou sa tohtoročnou zimnou sezónou. Kým počas augusta, septembra a októbra odoberali zo Slovenska od 23 do 24 miliónov metrov kubických plynu denne, počas novembrových dní klesla preprava plynu vojanským plynovodom na zhruba 20 miliónov metrov kubických. V decembri bola preprava plynu zo Slovenska na Ukrajinu dokonca na úrovni 7 miliónov kubíkov denne. Stále platí, že doterajší rekord zaznamenal slovenský prepravca plynu v sobotu 29. októbra 2016. Vtedy sa reverzným tokom v Budinciach prepravilo vyše 44 miliónov kubíkov plynu.

Najviac zemného plynu prepravuje Eustream stále hlavným plynovodom Bratstvo, ktorý vedie z Ruska cez Ukrajinu na Slovensko a potom ďalej do západnej Európy. Od začiatku roka je preprava týmto plynovodom stabilná. V januári sa plynovodom Bratstvo denne prepravilo od 118 do 167 miliónov metrov kubických plynu, vo februári to bolo od 143 do 163 miliónov.

Slovensko-rakúskym plynovodom sa v januári tohto roka na Slovensko doviezlo najviac 1,5 milióna metrov kubických plynu denne. Zo Slovenska do Rakúska bola preprava plynu od 100 do 140 miliónov kubíkov. Počas prvých februárových dní nám Rakúsko posielalo denne necelé 3 milióny kubických plynu, pričom nášmu západnému susedovi sme cez bod Baumgarten dodali od 116 do 139 miliónov metrov kubických plynu denne.

Do Českej republiky išlo zo Slovenska počas januára od 14 do 16 miliónov metrov kubických plynu denne. Vo februári sme dodali nášmu západnému susedovi denne od 9 do 12 miliónov kubíkov plynu. Naopak, z Česka sa cez Lanžhot doviezlo na naše územie počas januárových dní od 4 do 11 miliónov kubíkov plynu denne a počas prvých februárových dní od 2 do 13 miliónov metrov kubických.

Odporúčané články

Skupina MOL sa drží plánu, polročný zisk prekročil miliardu dolárov Preprava zemného plynu z Ukrajiny dosahovala rekordné úrovne

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Šéf najvyššieho súdu musí mať odborné a morálne predpoklady a Harabin to podľa Via Iuris nie je Smer mal uprednostniť sociálny dialóg, zamestnávateľov zaujímajú dopady vyššej minimálnej mzdy Politologička Soňa Szomolányi: Smer-SD bude stále najsilnejší, pretože jadro je neotrasiteľné vo svojej viere vo Fica Obchodná ulica v Bratislave bude bezpečnejšia, primátor Vallo otvoril novú policajnú stanicu Občianske preukazy by mali mať aj deti do 15 rokov, ministerstvo navrhlo dve verzie dokladov Mikroplasty vo vode zrejme nie sú nebezpečné, Svetová zdravotnícka organizácia však žiada výskum Video: Olympiakos má na dosah postup do skupinovej fázy, v Lige majstrov aj triumf Dinama Záhreb

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X