USA uvažujú o zákaze dovozu ruskej ropy, chce poskytnúť pomoc Ukrajine za miliardy dolárov

Ropa, USA
Foto: ilustračné, Thinkstock.

Snemovňa reprezentantov Kongresu USA skúma legislatívu na ďalšiu izoláciu Ruska od globálnej ekonomiky, vrátane zákazu dovozu ruskej ropy a energetických produktov na americký trh. Uviedla to šéfka snemovne Nancy Pelosiová. Za situácie, keď sa cena benzínu na americkom trhu zvyšuje, administratíva prezidenta Joea Bidena ešte len má rozhodnúť o zákaze dovozu ruskej ropy.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

V liste demokratom zverejnenom v nedeľu večer, Pelosiová konštatovala, že legislatíva, o ktorej sa uvažuje, by zároveň zrušila normálne obchodné vzťahy s Ruskom a Bieloruskom a začal by sa proces zrušenia členstva Ruska vo Svetovej obchodnej organizácii (WTO). Pelosiová ďalej informovala, že Snemovňa reprezentantov oprávni Bidenovu administratívu na zvýšenie ciel na dovoz z Ruska.

Americký Kongres podľa Pelosiovej má v úmysle schváliť žiadosť Bieleho domu na uvoľnenie 10 miliárd dolárov na humanitárnu, vojenskú a ekonomickú podporu Ukrajine. Schválenie pomoci má byť súčasťou tohtotýždňovej legislatívy o celkových vládnych výdavkoch.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Joe BidenNancy Pelosiová
Firmy a inštitúcie WTO Svetová obchodná organizácia