Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Oze
Ilustračné foto pixabay.com
3. 02. 2019 19:18 Spotrebiteľ od vEnergetike.skSITA

Už sa vie, na ktoré malé OZE dajú dotáciu

Aktuálne je v zozname zverejnených 1 444 zariadení na kúpu a inštaláciu ktorých môžu slovenské domácnosti získať od štátu dotáciu. Registrácia naďalej pokračuje.

Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) zverejnila zoznam oprávnených zariadení pre projekt Zelená domácnostiam II. Aktuálne zoznam obsahuje 1 444 zariadení, na kúpu a inštaláciu, ktorých môžu slovenské domácnosti získať od štátu dotáciu. „Registrácia naďalej pokračuje. Naším cieľom je naplniť zoznam oprávnených zariadení tak, aby mali domácnosti už od začiatku čo najširší výber. V krátkom čase, po schválení nového národného projektu Zelená domácnostiam II, plánujeme zverejniť všeobecné podmienky podpory a harmonogram kôl na rok 2019,“ uviedla generálna riaditeľka SIEA Alexandra Velická.

V pilotnom projekte Zelená domácnostiam bolo evidovaných 1 700 tepelných čerpadiel, v už zverejnenom zozname je aktuálne zaregistrovaných 395. Z kotlov bolo v minulosti zaregistrovaných 760 typov, aktuálne ich je 84 typov. V zozname je momentálne zaevidovaných aj 707 fotovoltických panelov, 257 slnečných kolektorov a jedna veterná turbína.

Energetická agentúra vyzýva najmä výrobcov a zhotoviteľov pracujúcich s kotlami na biomasu a tepelnými čerpadlami, aby podali svoju žiadosť o registráciu ich malého obnoviteľného zdroja energií (OZE) čo najskôr. „Zoznam sa pre tieto zariadenia vytvára odznova, pretože boli upravené technické podmienky tak, aby zohľadňovali zmeny legislatívy a zmeny na trhu,“ vysvetlil komunikačný manažér SIEA Stanislav Jurikovič.

Registráciu zariadení pre pokračovanie projektu SIEA otvorila už v novembri minulého roku. Chcela tak predísť náporu žiadostí pred spustením projektu. „Tých, ktorí požadované dokumenty k zariadeniam doručili v minulosti, sme oslovili aj adresne, mnohí už žiadosti predložili, ďalší ich finalizujú. Predpokladáme, že sa prirodzene zníži počet registrovaných kotlov a tepelných čerpadiel, pretože mnohé z nich už nie sú dostupné na trhu, alebo nespĺňajú nové technické podmienky. Zatiaľ ich je zaregistrovaných podstatne menej ako v minulosti, preto upozorňujeme vopred, že žiadosti sa neoplatí odkladať na poslednú chvíľu,“ zdôraznil Jurikovič.

SIEA zároveň priebežne aktualizuje zmluvy so zhotoviteľmi a prijíma žiadosti o registráciu nových oprávnených zhotoviteľov. V tejto súvislosti upozorňuje, že aj v pokračovaní projektu môžu zhotovitelia zabezpečiť inštaláciu zariadení len prostredníctvom odborne spôsobilých osôb s platným osvedčením. „Nakoľko viacerým z nich platnosť osvedčenia skončila, je nutné, aby si zhotovitelia tieto náležitosti skontrolovali a v prípade potreby doručili SIEA kópie aktuálne platných osvedčení v zmysle príslušného usmernenia,“ uzavrel Jurikovič.

Odporúčané články

Čo sa zmenilo v energetickej legislatíve? (jún 2019) Projekt Zelená domácnostiam II ponúkne záujemcom ešte deväť kôl

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X