V EÚ stúpla vlani produkcia elektriny z obnoviteľných zdrojov, na pandémiu však doplatili fosílne palivá

Veterná elektráreň OZE
Foto: Ilustračné, pixabay.com

Nižší dopyt po energiách v dôsledku lockdownov spôsobených pandémiou ochorenia COVID-19 počas roku 2020 negatívne ovplyvnil niektoré kategórie zdrojov energií.

Výroba elektriny z fosílnych palív klesla

Obnoviteľné zdroje však boli v Európskej únii (EÚ) výnimkou a pokračoval ich rast, predovšetkým v oblasti výroby elektriny, pričom tieto zdroje sa pri produkcii elektriny dostali pred fosílne palivá. Uviedol to v utorok štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

Výroba elektriny z fosílnych palív v roku 2020 v rámci EÚ opäť klesla. Jej produkcia kulminovala v roku 2007 na úrovni 1,584 milióna GWh, ale do roku 2019 sa zmenšila na 1,133 milióna GWh a vlani medziročne oslabila o 9,8 percenta na 1,022 milióna GWh.

Podobný trend mala aj elektrina z jadra

Podobný trend sa prejavoval aj pri produkcii elektriny z jadra. Podľa predbežných údajov jadrové elektrárne vlani vyrobili iba 683-tisíc GWh, čo bol oproti roku 1990 pokles o 6,3 percenta.

V poslednom desaťročí však v EÚ zreteľne rastie produkcia elektriny z obnoviteľných zdrojov. V roku 1990 to bolo len 303-tisíc GWh, ale v roku 2019 už takmer 980-tisíc GWh. Podľa predbežných údajov sa vlani v EÚ z obnoviteľných zdrojov vyrobilo viac ako 1,052 milióna GWh, čo bolo o takmer 30-tisíc GWh viac oproti produkcii z fosílnych palív.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaEurostat