Európe sa vlani podaril rekord vo využití obnoviteľných energií. Slováci však nejdú príkladom

Veterná elektráreň OZE
Ilustračné foto. pixabay.com

Európania vlani dostali viac elektriny z obnoviteľných zdrojov ako z fosílnych palív. Stalo sa tak po prvý raz v histórii. Vo svojej výročnej správe o tom informovali inštitúty Ember a Agora Energiewende. Správa monitoruje európsky energetický sektor od roku 2015. Autori v nej uviedli, že minulý rok v Európskej únii poskytli 38 percent elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov a 37 percent z fosílnych palív.

Solárna a veterná energia

Historický posun nastal v čase, keď sa v Európe začali dostávať do popredia solárna a veterná energia. Obidva tieto zdroje sa od roku 2015 takmer zdvojnásobili. Vlani predstavovali v Európe jednu pätinu výroby elektrickej energie. V Dánsku z nich pochádzalo 61 percent elektriny, v Írsku 35 percent, Nemecku 33 percent a Španielsku 29 percent.

Niektoré krajiny zaznamenali takmer nulový nárast vo využívaní veternej a slnečnej energie, a to napriek tomu, že podľa odborníkov na to majú výborné podmienky. Patria medzi ne Rakúsko, Portugalsko, Taliansko, Rumunsko, Česká republika, ale aj Slovensko.

Klesla výroba z uhlia

V roku 2020 takisto klesla výroba elektriny z uhlia o 20 percent, pričom z koláča celkového množstva vyprodukovanej elektriny si ukrojila len 13-percentný podiel.„Prudký nárast slnečnej a veternej energie sa postarali o pokles využívania uhlia. Toto je však ešte len začiatok,“ povedal vedúci autor štúdie a hlavný analytik pre Ember Dave Jones.

„Európa sa spolieha na to, že vietor a slnko nielenže zabezpečia postupné vyradenie uhlia do roku 2030, ale aj vyradenie výroby plynu. Nahradia tiež vyradené jadrové elektrárne a uspokoja rastúci dopyt po elektrine súvisiaci s elektromobilmi, tepelnými čerpadlami a elektrolyzérmi,“ vyjadril sa.

Výroba elektriny zo zemného plynu klesla len o štyri percentá.

Klesla aj jadrová výroba

Jadrová výroba klesla o desať percent. Bol to najväčší pokles minimálne od roku 1990 a pravdepodobne aj doterajší celkový rekord.

Po vypuknutí pandémie COVID-19 a následným lockdownom sa znížil dopyt po elektrickej energii na celom svete. Európska únia zaregistrovala zníženie o štyri percentá.

Podľa správy však koronavírus neovplyvnil nárast zdrojov obnoviteľnej energie. Od roku 2015 zaznamenali emisie spojené s elektrinou v Európe historický pokles, keďže sa stali o 29 percent čistejšími.

Správa prichádza po tom, ako sa európski lídri minulý mesiac zaviazali do roku 2030 znížiť emisie skleníkových plynov o 55 percent oproti stavu z roku 1990.

V Spojených štátoch amerických predbehla obnoviteľná energia spotrebu uhlia. Vlani v máji využívali obnoviteľnú energiu viac ako uhlie po prvý raz od roku 1885.

„Postpandemická obnova ekonomiky nemôže spomaliť kroky súvisiace s klímou. Preto potrebujeme v tejto oblasti silnú politiku, aby sme zabezpečili stály pokrok. Príkladom môže byť Európska zelená dohoda,“ povedal Patrick Graichen, riaditeľ Agora Energiewende.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom