V Európskej únii sa vracia výroba elektriny do pôvodných hodnôt, ale emisie sa darí znižovať

Elektrina vedenie
Podiel elektriny vyrobenej z fosílnych palív klesol. Foto: ilustračné, pixabay.com

Dopyt po elektrine v Európskej únii (EÚ) sa vrátil na úroveň z obdobia pred pandémiou bez toho, aby sa zvýšili emisie. Konštatuje to správa, ktorú v stredu zverejnila nezisková organizácia Ember zaoberajúca sa problematikou energetiky.

Analýza údajov od prevádzkovateľov elektrických sietí ukázala, že dopyt v EÚ v prvej polovici tohto roka sa takmer vyrovnal dopytu v rovnakom šesťmesačnom období pred dvomi rokmi, píše sa v správe.

Výrazný posun oproti roku 2019

Podiel elektriny vyrobenej z obnoviteľných zdrojov za január až jún 2021 sa však významne zvýšil v porovnaní s prvým polrokom 2019. Podiel elektriny z fosílnych palív klesol, zistila nezisková organizácia.

Výsledkom je to, že sektor výroby elektriny v EÚ vyprodukoval o 12 percent menej emisií skleníkových plynov, uviedla organizácia Ember. Alexander Dusolt z firmy Agora Energiewende pôsobiacej v energetickom poradenstve povedal, že analýza vypracovaná organizáciou Ember je „úplne realistická“.

Nemci vyrobili menej zelenej elektriny

Poznamenal však, že niektoré krajiny, ako napríklad Španielsko, v poslednom období prudko zvýšili výrobu energie z obnoviteľných zdrojov, ale v iných, napríklad v Nemecku, to bolo menej zreteľné.

EÚ si kladie za cieľ zredukovať emisie skleníkových plynov do roku 2030 o 55 percent oproti úrovni z roku 1990. Podľa expertov si splnenie tohto zámeru bude vyžadovať ďalšie výrazné zníženie využívania fosílnych palív. Elektrina vyrobená s použitím uhlia, plynu a ropy v súčasnosti tvorí približne 45 percent dodávok v Európskej únii.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom