V Nemecku za mesiac zlacnel benzín o 27 centov za liter. A na Slovensku? Dáta bez pátosu priniesli čertovské počty

Benzín

Ceny benzínu v Nemecku klesli za mesiac o 27 centov, to je na 50-litrovej nádrži 14 eur. Uviedli to Dáta bez pátosu na sociálnej sieti Facebook.

Spotrebná daň na benzín

„V Nemecku ministri zasadli a od 1. júna znížili spotrebnú daň na benzín o 30 centov. Dali prísľub a tlačili na miestne ‚slovnafty‘, aby to premietli do koncových cien,“ píšu a priblížili, že spotrebná daň na benzín v Nemecku je 36 centov.

Naopak, na Slovensku benzín zdražel o deväť centov, čo na rovnakej nádrži robí plus päť eur. „Na Slovensku istý minister odmietol v máji akceptovať návrhy na zníženie spotrebnej dane na benzín a tak máme daň na 51 centoch na liter a DPH stále na 20 percentách,“ píšu Dáta bez pátosu a pripomínajú, že Veronika (Remišová, pozn. red.) drukovala a zatiaľ sa neopravila, že pri znížení spotrebnej dane ušetria len SÚV-isti.

Benzín a nafta by mohli zlacnieť

V Nemecku tak podľa analytikov z Dát bez pátosu aj napriek rastu cien ropy v júni oproti máju došlo netto k plnému premietnutiu zníženia spotrebnej dane o 30 centov do koncových cien pre motoristov. To je prekvapko, čo Veronika Remišová a Igor Matovič?“ odkazujú.

Navyše pripomínajú, že v Nemecku je väčšina benzínov vyrábaná z drahej ropy Brent a/alebo WTI a na Slovensku z ropy Ural, ktorá je o takmer 30 percent lacnejšia. „Toto by si zaslúžilo vysvetlenie buď od Molu-Slovnaftu alebo od Nemeckých rafinérií,“ skonštatovali.

Ale majú aj dobré správy. „Budúci týždeň by už mal benzín a aj nafta zlacnieť,“ predpovedajú. Pretože ropa ide trendovo dole a z maxima v strede júna stráca 8 až 10 centov, čo je skoro 10 percent. „Ural kopíruje Brent s opozdením 5 až 7 dní,“ dodali.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Dáta bez pátosu