Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Odpad
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračné foto freedigitalphotos.net
5. 08. 2014 11:26 Aktuality od vEnergetike|.sk/SITASITA

V Šamoríne chcú vďaka odpadu vyrábať elektrinu a teplo

V novom zariadení na zhodnocovanie komunálneho odpadu by sa malo ročne zhodnotiť do 240 kiloton odpadu pochádzajúcich aj zo Senca či Dunajskej Stredy.

V súčasnosti už asi nikoho neprekvapí, že elektrina či teplo sa dajú vyrobiť aj vďaka komunálnemu odpadu. Aj v Šamoríne by malo onedlho vyrásť zariadenie na vysokoteplotné materiálové a energetické zhodnocovanie odpadu plazmovou technológiou. Zariadenie chce postaviť spoločnosť SPV Dálovce. „Spracovanie odpadov vysokoteplotným splyňovaním plazmovou technológiou je v súčasnosti považované za najvhodnejší spôsob spracovania nielen komunálneho odpadu, ale je vhodné aj na zneškodňovanie nebezpečného odpadu a všetkých druhov materiálov, ktoré pochádzajú z ľudskej činnosti,“ uviedol investor vo svojom investičnom zámere, ktorý už predložil na posúdenie vplyvov na životné prostredie.

Výšku investície neprezradili

Zariadenie na zhodnocovanie tuhého komunálneho odpadu by malo vyrásť v mestskej časti Šámot. S realizáciou investičného projektu chce spoločnosť začať v polovici budúceho roka. Ukončenie výstavby je naplánované o dva roky neskôr. Zatiaľ nie je známe koľko prostriedkov si vyžiada projekt. „Celkové investičné náklady neboli zatiaľ podrobnejšie vyčíslené,“ uviedol investor. Isté je, že vďaka tomuto projektu by malo vzniknúť do 80 nových pracovných miest.

Odpad zo širokého okolia

V zariadení chce spoločnosť zhodnocovať odpad z obcí zoskupených v Združeniu obcí Horného Žitného ostrova, zo Senca a z Dunajskej Stredy. Ročne by sa malo zhodnotiť v novom šamorínskom zariadení od 60 do 240 kiloton odpadu. Okrem elektriny a tepla bude výstupom zo zariadenia taktiež inertný odpad. Ten sa dá použiť v stavebníctve, ako tepelná izolácia alebo izolácia stavieb pred radónom.

Sľubujú čisté životné prostredie

Aj keď na prvý pohľad sa môže zdať, že ide o obyčajnú spaľovňu odpadu, ktorá vyprodukuje do ovzdušia nemalé množstvo škodlivých látok, investor s takýmto pohľadom nesúhlasí. „Technológia vysokoteplotného zhodnocovania odpadu je bez zvyšková, bez škodlivých emisií a bez negatívnych vplyvov na životné prostredie. Z hľadiska komunálnych odpadov predstavuje najväčšiu výzvu riešenie problematiky zmesového komunálneho odpadu,“ zdôrazňuje investor. Podľa neho má ísť o nový trend spracovania komunálneho odpadu vo svete, ktorý prispieva k znižovaniu skládok komunálneho odpadu. „Ako jediná technológia v súčasnosti je schopná zabezpečiť rozklad všetkých materiálov a látok, ktoré boli vytvorené za nejakým konkrétnym účelom, či už ide o plastové obaloviny, ktoré sú štandardnými metódami nerozložiteľné alebo majú dlhý čas rozkladu,“ konštatoval investor.

Odporúčané články

Oravskí vodári si budujú vlastné malé vodné elektrárne Pri Žiline sa vraj chystá energetický podvod

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Predsedníčka najvyššieho súdu dôveruje senátu, ktorý rozhodoval o rozpustení strany Mariana Kotlebu Podvodník okradol 85-ročného starčeka z Nitry, polícia hľadá svedkov Automobilka KIA v Žilinskom kraji neplánuje prepúšťať, ale snaží sa zlepšiť pracovné podmienky Peter „Ďuďo“ Dudák miloval more a slobodu, v Starej Tržnici sa rozlúčili so spevákom skupiny Hex Šrámková, Kučová aj Lacko postúpili do druhého kola kvalifikácie na US Open

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X