Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Veterná elektráreň turbína more OZE
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net
16. 06. 2019 14:11 Aktuality od vEnergetike.skSITA

V sektore obnovieľných zdrojov pracuje stále viac ľudí

Podľa Medzinárodnej agentúry pre obnoviteľné zdroje energie sa počet pozícií v odvetví v minulom roku zvýšil na 11 miliónov.

Počet ľudí zamestnaných v segmente výroby energie z obnoviteľných zdrojov sa vlani zvýšil na 11 miliónov z 10,3 milióna v predchádzajúcom roku. Uviedla to vo svojej najnovšej správe Medzinárodná agentúra pre obnoviteľné zdroje energie (IRENA). Najdynamickejšou oblasťou produkcie energie z obnoviteľných zdrojov naďalej zostávajú solárne fotovoltaické systémy a veterné turbíny, informovala agentúra na svojej stránke irena.org. Najviac pracovných pozícií, a to až jedna tretina, bola v roku 2018 v oblasti solárnych fotovoltaických systémov, nasledovala hydroenergetika, využívanie kvapalných biopalív a veternej energie.

Najväčšia časť pracovných miest v odvetví solárnych fotovoltaických systémov, a to viac ako 3 mil., je v Ázii, čiže takmer deväť desatín celosvetových pracovných pozícií v tejto oblasti. V hydroenergetike a vo výroby energie s využitím biopalív v minulom roku pracovalo zhodne po 2,1 mil. ľudí. Hydroenergetika má najväčšiu inštalovanú kapacitu v rámci sektorov produkcie energie z obnoviteľných zdrojov, ale v súčasnosti expanduje pomaly.

Väčšia časť aktivity pri využívaní veternej energie je stále na pevnine, pričom vytvára podstatnú časť z 1,2 mil. pracovných miest v tomto sektore. Zrýchľuje sa však aj výstavba morských veterných parkov, pričom by mohla nadväzovať na skúsenosti a infraštruktúru ťažby ropy a plynu z morských ložísk. Až 44 percent z celkového počtu pracovných pozícií pri využívaní veternej energie evidujú v Číne. Na ďalších priečkach sú Nemecko a USA.

Odporúčané články

Škótske veterné elektrárne vyrobili elektrinu pre milióny domácností Čo sa zmenilo v energetickej legislatíve? (jún 2019)

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Video: Z obľúbenej pláže v Chorvátsku pre požiar evakuovali tisícky ľudí (aktualizované) Hanby Bratislavy: Schátranú nemocnicu v Starom Meste obnovujú za státisíce eur Čaputová nepôjde na Dúhový Pride ani na pochod Hrdí na rodinu, ale snahy oboch komunít rešpektuje Bol jedným z najväčších konkurentov Sagana v špurtoch, teraz je na Tour de France v inej úlohe Exprezident by mal poberať výhody len z jednej funkcie, podľa OĽaNO je to neférové voči Slovákom

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X