Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračná snímka
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka freedigitalphotos.net
14. 01. 2014 11:43 Aktuality od vEnergetike.skSITA

V Zlatých Moravciach chcú vyrábať elektrinu z plastov

V priemyselnom parku sa chystá výstavba nového energetického zdroja s celkovým výkonom 24 megawattov. Výstavba by si mala vyžiadať od 84 do 105 miliónov eur.

V Zlatých Moravciach budú zrejme vyrábať elektrinu z plastov. Zariadenie na energetické zhodnocovanie plastov chce postaviť v miestnom priemyselnom parku spoločnosť WFF Drevotes. Tá už získala od Ministerstva hospodárstva SR (MH) osvedčenie o súlade investičného zámeru s dlhodobou koncepciou energetickej politiky, bez ktorého nemôže investor začať s výstavbou energetického zdroja. Ako vyplýva z investičného zámeru, ktorým sa už zaoberajú štátne orgány v rámci posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA), výstavba spomínaného energetického zdroja by si mala vyžiadať od 84 do 105 miliónov eur, podľa toho, pre aký variant sa investor nakoniec rozhodne.

Nový energetický zdroj, ktorého celkový výkon by sa mal pohybovať na úrovni 24 megawattov, bude pozostávať zo šiestich samostatných prevádzok tvorených oddelenými technologicko-prevádzkovými jednotkami. Užívateľom jednotlivých prevádzok budú rôzne spoločnosti. Okrem firmy WFF Drevotes sú ďalšími známymi prevádzkovateľmi spoločnosti GC Plast, Greeneko a Bonega. Hlavnou vstupnou surovinou pre výrobu elektriny bude plastový odpad. Ten bude dovážaný z Talianska. Neskôr sa počíta aj so zhodnocovaním plastového odpadu vyprodukovaného na Slovensku. Pre výrobu elektriny sa bude v novom energetickom zdroji čiastočne spaľovať aj zmes tvorená drevom, papierom a handrami. Vďaka tomuto investičnému projektu by mohlo nájsť prácu viac ako sto ľudí. S výstavbou energetického zdroja chce investor začať už v druhom štvrťroku tohto roka. Ukončenie výstavby je naplánované koncom tohto roka.

„Zariadenie na energetické zhodnocovanie plastov pomocou termo-katalytickej depolymerizácie je z hľadiska využívania energetického potenciálu plastov vysokoúčinným a efektívnym spôsobom na získanie elektrickej energie z tohto druhu suroviny. Z hľadiska ochrany životného prostredia spočíva prínos realizácie predkladaného zámeru v rozšírení možností energetického zhodnocovania plastov, v diverzifikácií zdrojov elektrickej energie a využívania obnoviteľných zdrojov energie. Umiestnenie takéhoto zariadenia v priemyselnej zóne mesta Zlaté Moravce je prospešné z hľadiska využitia už postavených a nevyužívaných objektov Priemyselného areálu, ako aj z hľadiska tvorby nových pracovných miest,“ uvádza sa v investičnom zámere.

Odporúčané články

Záujem o energetické projekty vzrástol Na rieke Nitra chcú postaviť malú vodnú elektráreň

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

V obci Železná Breznica našli mŕtveho muža, na tele mal bodné poranenie Aktualizované: Kajakári Gelle a Petrušová skončili na MS tesne pod pódiom, od medailí ich delili sekundy Slovenský štvorkajak ostal neporazený aj po druhom štarte, do finále postúpil s najlepším časom Minister Gál okamžite odvolá Jankovskú, ak sa potvrdia informácie z Kočnerovej Threemy Rakete Sojuz-2 sa nepodarilo pripojiť k Medzinárodnej vesmírnej stanici, na palube je robot Fedor Aktivisti chcú postaviť kožušinové farmy mimo zákon, zorganizovali protest v Bratislave Čo sa v Smere deje, bože môj… (komentár)

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X