Vedci vynašli farbu, ktorá dokáže znížiť emisie budov

Biela farba ochladzujuca budovy.jpg
Xiulin Ruan (vľavo) a Joseph Peoples s využitím infračervenej kamery testujú novú farbu Purdue University/Jared Pike)

Americkí vedci vymysleli bielu farbu, ktorá chladí budovy a redukuje závislosť od klimatizácie. Novinka dokáže odraziť až 95,5 percenta slnečného žiarenia a zníži teplotu o 1,7 stupňa Celzia voči okolitému vzduchu.

K dosiahnutiu takéhoto výsledku prispieva pridanie rôzne veľkých častíc uhličitanu vápenatého, ktoré dokážu rozptýliť všetky vlnové dĺžky slnečného žiarenia.

Zníženie emisií

Podľa Svetovej rady pre ekologické budovy vykurovanie a chladenie budov predstavuje 28 percent globálnych emisií oxidu uhličitého. Dôvodom je spotreba uhlia, ropy a plynu. V Európe pochádza približne 75 percent tejto energie z fosílnych palív.

Odborníci sa už desaťročia snažia prísť s nápadom, ako zvýšiť efektívnosť chladenia a vykurovania.

Pre vonkajšie strany budov existuje už niekoľko typov farieb, ktoré odrážajú slnko a redukujú teplotu vo vnútri. Až doteraz však žiadna z nich nedokázala odraziť slnečné lúče natoľko, aby bola vnútorná teplota nižšia ako vonkajšia.

Využitie v praxi

Autor štúdie Xiulin Ruan z Purdue University v Indiane uviedol, že počas experimentu zaznamenali pokles teploty oproti vonkajšiemu vzduchu cez deň o 1,7 stupňa Celzia a v noci až o desať stupňov Celzia. „Takéto výsledky už môžu nahradiť väčšiu časť dopytu po klimatizáciách v bežných budovách,“ povedal.

Farba má široké využitie, a to napríklad najmä v dátových centrách, ktoré si vyžadujú značné chladenie.

Neobsahuje kovové zložky, čiže by nemala rušiť elektromagnetické signály a mohli by ju využiť aj na chladenie telekomunikačných zariadení.

Než bude tento produkt komerčne dostupný, je potrebné testovať napríklad jeho dlhodobú spoľahlivosť a účinnosť. Vedci sú však optimistickí. Najväčší výrobcovia majú o novinku veľký záujem.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Xiulin Ruan
Firmy a inštitúcie Purdue UniversitySvetová rada pre ekologické budovy