Vedenie vysokého napätia v Hriňovej zrekonštruujú, aj s pomocou vrtuľníka

SSD
Ilustračné foto

Celkové náklady odhaduje Stredoslovenská distribučná na 160-tisíc eur a rekonštrukciu vykonajú v neprístupnom teréne v júli a v prvej polovici augusta.

Spoločnosť Stredoslovenská distribučná, a.s. (SSD) zrekonštruuje časť elektrického vedenia vysokého napätia v Hriňovej, ktoré pochádza ešte z roku 1963. Celkové náklady sú podľa hovorcu SSD Miroslava Gejdoša 160-tisíc eur a rekonštrukciu vykonajú v neprístupnom teréne aj s pomocou vrtuľníka v júli a v prvej polovici augusta.

Výsledkom bude spoľahlivá, bezpečná distribučná sieť a výrazne nižší počet porúch. Rekonštrukcia vedenia pozostáva z výmeny starých drevených stĺpov za nové betónové alebo oceľové. Zrekonštruované vedenie dlhé približne 1 200 metrov bude držať 13 stĺpov a štyri stožiare. Nové zaizolované vodiče zúžia ochranné pásmo z pôvodných desiatich metrov na štyri a vďaka tomu nebude potrebných v trase vedenia toľko výrubov drevín ako v súčasnosti.

Obyvateľov už upozorňujú

„Vzhľadom na to, že realizácia prebehne pomocou vrtuľníka, vyzývame všetkých dotknutých obyvateľov, aby si zabezpečili svoj majetok proti poškodeniu, ku ktorému môže dôjsť v dôsledku silného vírenia vzduchu,“ uviedla projektová manažérka SSD Zuzana Auxtová. Hriňovčanom, ktorých sa to týka, poslali energetici listy s upozornením. Presný termín letov vrtuľníka bude závisieť aj od poveternostných podmienok. Obyvateľov čakajú aj nevyhnutné odstávky elektriny.

Spoločnosť Stredoslovenská distribučná je regionálnym prevádzkovateľom distribučnej sústavy elektrických vedení na úrovni veľmi vysokého, vysokého a nízkeho napätia. Zabezpečuje distribúciu elektriny na území Banskobystrického, Žilinského a časti Trenčianskeho kraja. Spravuje takmer 35-tisíc kilometrov elektrických vedení, ktoré napájajú približne 755-tisíc domácností a firiem.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Zuzana Auxtová
Firmy a inštitúcie SSD Stredoslovenská distribučná