Víchrica spôsobila energetickú kalamitu, niektoré časti Slovenska čaká noc bez elektrického prúdu

Elektrina, noc
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Niektorí obyvatelia stredného Slovenska budú musieť prečkať noc z nedele na pondelok bez elektrického prúdu. Ako informoval hovorca spoločnosti Stredoslovenská distribučná (SSD) Miroslav Gejdoš, výpadky elektriny spôsobené silnou víchricou od rána pocítilo viac ako 30-tisíc odberných miest, čo je kritérium vyhlásenia energetickej kalamity.

Elektrikári majú najviac práce na Liptove a Hornom Považí. Pri opravách sa sústredia na územia, kde je najviac odberných miest, pričom odľahlejšie a riedko osídlené lokality prídu na rad až v pondelok.

„Vďaka nasadeniu energetikov v mimoriadne náročných a nebezpečných podmienkach je bez elektriny momentálne už len menej ako tritisíc domácností. Keďže vietor neutícha, situácia sa stále mení. Je veľmi pravdepodobné, že do rána pribudnú ďalšie poruchy,“ priblížil aktuálnu situáciu Gejdoš.

SSD uisťuje obyvateľov, že robí maximum pre čo najrýchlejšie vyriešenie kritickej situácie. „Poruchová linka je už niekoľko hodín preťažená. Dispečerom by veľmi pomohlo, keby ju odberatelia využívali len v naozaj nevyhnutných prípadoch. Napríklad, ak vidia pretrhané vodiče spadnuté na zem, požiar na elektrickom vedení alebo inú nebezpečnú situáciu, ktorá by mohla ohroziť životy či majetok,“ dodal Gejdoš.

Takmer na celom území západného Slovenska boli vydané výstrahy druhého stupňa pred silným vetrom. „Silný vietor spôsobil výpadky elektrickej energie na celom našom distribučnom území. Mimoriadny stav máme vyhlásený vo všetkých oblastiach, okrem oblasti v okolí Nových Zámkov,“ informovala hovorkyňa Západoslovenskej distribučnej Michaela Dobošová.

Od nedeľného rána distribučka evidovala celkovo 22 VN porúch a 158 NN porúch, v dôsledku ktorých bolo výpadkami elektrickej energie postihnutých takmer 40 tisíc odberateľov. O 18.00 hod. bolo bez elektrickej energie približne 4 tisíc odberných miest.

„Vo väčšine prípadov spôsobili poruchy popadané stromy a polámané konáre, ktoré na niektorých miestach pretrhali vedenie a poškodili konzoly stĺpov či izolátory,“ dodala Dobošová.

Na odstránení porúch sa pracuje nepretržite. „Niektoré opravy si vzhľadom na svoj rozsah vyžiadajú dlhší čas a súčinnosť viacerých pohotovostných zložiek. Vzhľadom na aktuálny vývoj počasia očakávame, že situácia sa ešte môže skomplikovať. V monitorovaní situácie a v odstraňovaní porúch budeme pokračovať aj počas noci,“ konštatovala Dobošová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Michaela DobošováMiroslav Gejdoš
Firmy a inštitúcie SSD Stredoslovenská distribučnáZSD Západoslovenská distribučná