Viete, ako znížiť náklady na energie? Aj priveľká námraza v mrazničke vás môže stáť viac peňazí

Prasiatko, energie, peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Námraza na mrazničke väčšia ako 3 mm zvyšuje náklady na elektrinu pre spotrebič o 75 percent.

Výmenou staršej chladničky, ktorej spotreba môže dosiahnuť 770 kWh za modernú so spotrebou nižšou než 220 kWh možno ušetriť 71 percent nákladov na energie pre spotrebič z ročnej spotreby.

Informuje o tom projekt Life IP – Zlepšenie kvality ovzdušia vo svojej brožúre.

Svietidlá zbavujte prachu

Medzi radami pre úsporu energie v domácnostiach sa odporúča využívanie denného svetla na maximum, pravidelné zbavovanie svietidiel prachu či výmenu klasických žiaroviek za moderné kompaktné žiarivky alebo LED žiarovky.

Rovnako sa odporúča vetrať krátko a intenzívne. „Namontujte termostatické ventily na radiátory, ktoré umožňujú automatickú reguláciu teploty v miestnosti, a ušetrite 10 až 15 percent energie. Vyberajte správnu veľkosť bojlera. Veľkosť bojlera môžete určiť spotrebou 50 l na 1 dospelú osobu za deň, pričom na dieťa počítajte polovičný objem. Pri trojčlennej rodine sa odporúča 120 l bojler,” uvádza sa v brožúre.

Využívajte aj slnečné lúče

Pri sprchovaní je vhodné použitie úsporných sprchovacích hlavíc alebo perlátorov, ktoré dokážu znížiť spotrebu vody aj o 40 percent.

Na oknách sa odporúčajú tepelné fólie, ako aj kvalitné tesnenie medzi oknami. Cez deň by mali byť žalúzie a závesy odtiahnuté pre využívanie slnečných lúčov na vyhriatie miestností.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom