Vietor narobil problémy aj energetikom z východu

Elektrina elektrické vedenie VSD
Ilustračné foto. VSD

Na východe Slovenska je po silnom nočnom vetre 8 900 odberných miest bez elektriny.

Následkom silného vetra, ktorý v noci potrápil východ Slovenska, ostalo v ranných hodinách takmer 8 900 odberných miest bez elektrickej energie. Hasiči zasahovali najmä v Prešovskom kraji.

Ako agentúru SITA informovala Andrea Forbergerová z Východoslovenskej distribučnej (VSD), výpadky elektrickej energie nastali už cez víkend. Po silnom vetre ostalo v nedeľu 10. marca dopoludnia bez elektrickej energie takmer 2 200 odberných miest. „Napriek tomu, že v nedeľu sa postupne darilo obnoviť distribúciu elektriny do takmer všetkých odberných miest, situácia sa začala vplyvom vetra opäť komplikovať. Najviac výpadkov spôsobil opäť silný vietor, a to medzi 3:00 a 5:00 dnes nadránom,“ informovala Forbergerová.

Najviac sú zasiahnuté lokality Poprad, Kežmarok, Svit, Ždiar, Podspády, Javorina, Veľká Franková, Osturňa, Matiašovce, Havka, Malý Slavkov, Rakúsy, Hnilec, Spišská Belá, Ostrovany, Šarišské Michaľany, Orkucany a Sabinov. VSD evidovala dnes k 8. hodine ráno nezásobených elektrinou takmer 8 900 odberných miest prevažne v spomínaných lokalitách. „Silný vietor strhol stromy na elektrické vedenie, tie potrhali vodiče, dokonca zapríčinili poškodenie stĺpov. Tiež sú zlomené izolátory a pokrivené konzoly. Kolegovia okamžite vyrazili do terénu a usilujú sa o najskoršie možné obnovenie distribúcie elektriny,“ dodala Forbergerová.

V Prešovskom kraji zaznamenali hasiči v súvislosti so silným vetrom 28 výjazdov. Najviac ich bolo v okolí Popradu a Vysokých Tatier, kde zasahovali osemkrát. V okresoch Kežmarok a Stará Ľubovňa zaznamenali päť výjazdov. Trikrát zasahovali v okresoch Prešov a Sabinov a po dva výjazdy v Bardejove, ako aj v obvode okresov Svidník a Stropkov. „Išlo o odstránenie spadnutých stromov a odtrhnutých častí striech. Zasahovalo 99 príslušníkov a bolo nasadených 33 kusov hasičskej techniky,“ informoval agentúru SITA operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove.

Pokojnejšia situácia bola v Košickom kraji, kde zasahovali pri spadnutých stromoch hasiči iba trikrát. Konkrétne v Gelnici, Mníšku nad Hnilcom a Sobranciach. Spadnuté elektrické vedenie odstraňovali v obci Rudňany v okrese Spišská Nová Ves. Ako však upozornil operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru, počas víkendu absolvovali hasiči vyše 60 výjazdov k požiarom spôsobeným vypaľovaním trávy. „Väčšinou išlo o požiare v okolí rómskych osád,“ dodal operačný dôstojník.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie VSD Východoslovenská distribučná