Vláda rozhodla. Slovensko má nového šéfa energetického regulátora

VLÁDA: Rokovanie 22. schôdze vlády SR
Atmosféra počas rokovania 22. schôdze vlády SR. Bratislava, 27. máj 2020. Foto: SITA/Úrad vlády SR

Novým predsedom Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) sa stal Andrej Juris. V stredu o tom na návrh ministra hospodárstva Richarda Sulíka rozhodla vláda. Po zmenách v regulačnom zákone, ktoré prijal bývalý parlament, stačí ak nového šéfa regulačného úradu schváli len vládny kabinet. Predtým musel odobriť nového predsedu ÚRSO aj prezident SR. O zámere predložiť návrh na menovanie bývalého šéfa Západoslovenskej distribučnej za šéfa regulačného úradu informoval Sulík ešte v pondelok.

Kandidát s prvotriednou povesťou z druhého miesta

Ako po rokovaní vlády uviedol minister hospodárstva Richard Sulík, uchádzačov o post predsedu regulačného úradu bolo 15, komisia mu odporučila siedmich kandidátov. Juris síce v rámci bodového hodnotenia skončil na druhom mieste, ministra ale presvedčil nielen odbornosťou, ale aj “prvotriednou“ povesťou. “Do tretice mám práve u neho istotu, že nebude pod vplyvom rôznych skupín, naopak, že sa bude snažiť o maximálne férovú reguláciu cien, o zníženie cien za distribúciu elektrickej energie, ale aj iných komodít,“ povedal Sulík.

Samotný nový šéf úradu sa podľa jeho vyjadrení bude sústrediť na tri kľúčové oblasti. Prvá sa týka férových cien. “Tu vnímam priestor na zvýšenú motiváciu regulovaných subjektov, aby boli efektívnejšie, aby boli spoľahlivejšie, aby sa vedeli možné úspory premietnuť do cien,” priblížil Juris. Druhá oblasť sa týka ochrany spotrebiteľa, kde sa chce nový predseda regulačného úradu sústrediť na energetickú chudobu. Do tretice sa chce Juris zamerať na rozvoj konkurencie v oblasti dodávok energií a implementáciu nových, inovatívnych a hlavne ekologických riešení.

Jahnátka expresne odvolali

Vláda začiatkom júna odvolala Ľubomíra Jahnátka z čela Úradu pre reguláciu sieťových odvetví na návrh ministra hospodárstva Richarda Sulíka. Podľa predloženého materiálu totiž pri svojom menovaní nespĺňal zákonné podmienky stanovené na výkon funkcie predsedu úradu, úrad pod jeho vedením nekonal nezávisle a problematické je aj pôsobenie jeho syna v spoločnosti Jadrová energetická spoločnosť Slovenska, a. s. Do čela regulačného úradu Jahnátka zvolila bývalá vláda v júli 2017. Túto funkciu mal vykonávať až do roku 2023.

Podľa Sulíka splnila vláda vďaka odvolaniu Ľubomíra Jahnátka prvý predpoklad k zabezpečeniu naozaj nezávislého a odborného fungovania Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. „Pán Jahnátek bol všetko iné, len nie nezávislý,“ vyhlásil. Podľa neho urobil mnoho prešľapov, ktoré nie sú zlučiteľné s riadnym výkonom funkcie. „Dochádzalo k takým rozhodnutiam, že mám podozrenie, že tam bola korupcia,“ doplnil s tým, že ak nové vedenie narazí na trestnoprávne konanie, očakáva, že vyvodí aj trestnoprávnu zodpovednosť vo forme podania trestného oznámenia. Škody údajne vznikli miliónom spotrebiteľov, keďže mohli platiť nižšie ceny za energie. Samotný Ľubomír Jahnátek označil svoje odvolanie za nezákonné a je pripravený sa brániť súdnou cestou.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej JurisĽubomír JahnátekRichard Sulík
Firmy a inštitúcie ÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetvíVláda SR