Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Energetika všeobecne
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračné foto pixabay.com
8. 02. 2019 9:01 Aktuality od vEnergetike.sk/SITA

Vlani nedostal ministerské osvedčenie žiadny veľký energetický projekt

Projekty, ktoré dostali vlani od rezortu hospodárstva povolenie, sa týkali najmä výstavby novej energetickej infraštruktúry a rekonštrukcií energetických zariadení.

Záujem investorov o realizáciu energetických projektov na Slovensku ani v minulom roku nevzrástol. Kým v roku 2016 vydalo Ministerstvo hospodárstva SR (MH) štrnásť osvedčení o súlade investičného zámeru s dlhodobou koncepciou energetickej politiky, v roku 2017 a v minulom roku to bolo po desať osvedčení. Pre úplnosť, v roku 2015 získalo ministerský súhlas osemnásť energetických projektov. Bez spomínaného osvedčenia nemôže investor začať s výstavbou energetického zdroja či infraštruktúry.

Projekty, ktoré dostali vlani od rezortu hospodárstva povolenie, sa týkali najmä výstavby novej energetickej infraštruktúry a rekonštrukcií energetických zariadení. Spoločnosť Žilinská teplárenská získala ministerské osvedčenie na výstavbu energetického zariadenia pre kombinovanú výrobu elektriny a tepla formou spaľovacej turbíny na zemný plyn. Tepelný výkon nového zariadenia by mal byť na úrovni 33 megawattov a elektrický 53 megawattov. Teplárenská spoločnosť Stefe plánuje modernizáciu Teplárne Radvaň v Banskej Bystrici. Nový tepelný a elektrický výkon je naplánovaný na necelých 5 megawattov.

Vodohospodárska výstavba získala od rezortu hospodárstva osvedčenie na výstavbu vodnej stavby na území dočasného riešenia zdrže Čunovo na pravom brehu Dunaja s elektrickým výkonom niečo vyše jedného megawattu. Nový kotol s výkonom 18 megawattov v teplárni v Nových Zámkoch si plánuje namontovať spoločnosť Bytkomfort. Firma Tatramat dostala osvedčenie na výstavbu plynárenského zariadenia pozostávajúceho z vysokotlakového pripojovacieho plynovodu, regulačnej stanice a strednotlakových plynovodov v priemyselnom parku vo Veľkej Lomnici.

Najviac osvedčení od ministerstva hospodárstva získala v minulom roku spoločnosť Západoslovenská distribučná. Tá plánuje vymeniť transformátor v elektrickej stanici v Komárne, postaviť energetické zariadenie veľmi vysokého napätia elektrickej stanice Veľký Meder, energetické zariadenie taktiež veľmi vysokého napätia v priemyselnom parku v Seredi. Západoslovenskí energetici taktiež plánujú postaviť nové kombinované vedenie dvakrát 110 kilovoltov na území obcí Kynek a Mlynárovce neďaleko priemyselného parku Nitra Sever a nahradiť energetické zariadenia na distribúciu elektriny na elektrickej stanici Myjava.

Odporúčané články

No large energy project got ministry’s certificate in 2018 Chuť stavať nové energetické zdroje na Slovensku sa vytratila

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Šéf najvyššieho súdu musí mať odborné a morálne predpoklady a Harabin to podľa Via Iuris nie je Smer mal uprednostniť sociálny dialóg, zamestnávateľov zaujímajú dopady vyššej minimálnej mzdy Politologička Soňa Szomolányi: Smer-SD bude stále najsilnejší, pretože jadro je neotrasiteľné vo svojej viere vo Fica Obchodná ulica v Bratislave bude bezpečnejšia, primátor Vallo otvoril novú policajnú stanicu Občianske preukazy by mali mať aj deti do 15 rokov, ministerstvo navrhlo dve verzie dokladov Mikroplasty vo vode zrejme nie sú nebezpečné, Svetová zdravotnícka organizácia však žiada výskum Video: Olympiakos má na dosah postup do skupinovej fázy, v Lige majstrov aj triumf Dinama Záhreb

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X