Vo svete sa už nikde nepoužíva olovnatý benzín, ide o medzinárodný úspech

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Palivo benzin pohonne hmoty auto
Ilustračné foto Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Vo svete už nie je krajina, ktorá používa olovnatý benzín. V pondelok to oznámil Program Spojených národov pre životné prostredie (UNEP).

Väčšina štátov s vysokými príjmami zakázala toto vysoko toxické palivo do 80. rokov minulého storočia, no posledná krajina na svete – Alžírsko – s jeho používaním prestala až minulý mesiac. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Jedovatý benzín kontaminoval vzduch, pôdu a vodu po takmer storočie. Môže spôsobiť srdcové problémy, rakovinu i mŕtvicu a spájajú ho aj s problémom vývoja mozgu u detí.

Príbeh úspechu

Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres označil likvidáciu olovnatého benzínu „medzinárodným príbehom úspechu“.

„Ukončenie používania olovnatého benzínu zabráni viac ako miliónu predčasných úmrtí ročne na srdcové choroby, mŕtvice a rakovinu a ochráni deti, ktorých IQ je poškodené z vystavenia olovu,“ povedal.

Prídavok benzínu

Olovo sa začalo pridávať do benzínu začiatkom 20. rokov minulého storočia za účelom zlepšenia výkonu motora.

Upozorňovať naň začali už v roku 1924, keď päť robotníkov zomrelo a desiatky skončili v nemocnici po tom, čo na rafinérii prevádzkovanej americkým ropným gigantom Standard Oil dostali kŕče.

Napriek tomu bolo olovo prídavkom do benzínu celosvetovo až do 70. rokov minulého storočia.

Zastavenie používania

Hoci bohatšie krajiny postupne prestali s používaním olovnatého benzínu, začiatkom nového milénia ho používalo ešte stále 86 krajín. Severná Kórea, Mjanmarsko a Afganistan prestali takýto benzín predávať do roku 2016, do zvyšku dekády ho potom používalo len zopár krajín vrátane Jemenu, Alžírska a Iraku.

UNEP pracoval s vládami, súkromnými spoločnosťami a občianskymi skupinami na ukončení používania olovnatého benzínu do roku 2002. „Olovnatý benzín v skratke ilustruje, aké chyby ľudstvo robí na každej úrovni našich spoločností,“ skonštatovala výkonná riaditeľka programu Inger Andersen.

Ako dodala, zastavenie jeho používania však ukazuje, že „ľudstvo sa môže učiť zo svojich chýb a napraviť ich“.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe António Guterres
Firmy a inštitúcie Organizácia Spojených národov (OSN)UNEP Program Spojených národov pre životné prostredie