Vodiči si pri tankovaní budú musieť siahnuť hlbšie do vrecka, ceny na pumpách pôjdu nahor

benzín
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Slovenskí vodiči si museli minulý týždeň pri tankovaní opäť siahnuť hlbšie do vrecka. V nasledujúcich dňoch by mali pohonné látky na slovenských čerpacích staniciach ešte zdražieť.

„Na základe vývoja na ropnom trhu v predchádzajúcich týždňoch očakávame, že ceny na našich pumpách budú ešte aj v ďalších týždňoch mieriť nahor,“ povedala pre agentúru SITA analytička 365.bank Jana Glasová.

V 41. tohtoročnom týždni vzrástli ceny 95-oktánového benzínu až o 1,8 percenta na priemernú úroveň 1,475 eur za liter a ceny 98-oktánového benzínu o 1,7 percenta na úroveň 1,672 eur za liter. Ceny nafty taktiež výrazne vzrástli, a to o 1,8 percenta na úroveň 1,350 eur za liter.

Dopyt po rope rástol

Zdražovanie pohonných látok na našich pumpách je od začiatku tohto roka citeľné. Benzín 95 je drahší ako vlani o zhruba 26 percent a benzín 98 o 22 percent.

Drahšia ako pred rokom je aj nafta, a to až o 37 percent. „Zdražovanie ropy je dané hlavne tým, že po pandémii došlo k ekonomickému oživeniu a k väčšej mobilite ľudí. Dopyt po rope teda rástol,“ podotkla Glasová.

Počas leta sa držali ceny ropy na nižších úrovniach, koncom augusta ale už opäť zamierili nahor a tento rastúci trend pokračuje viac – menej dodnes. Minulý týždeň sa čierne zlato pohybovalo na úrovniach 84 až 86 amerických dolárov za barel.

Čína plánuje zvýšiť ťažbu uhlia

Ropa je podľa analytičky tlačená nahor hlavne ekonomickým oživením a väčšou mobilitou ľudí po pandémii. Aktuálne ruku k dielu pridáva aj rozhodnutie OPEC+, že v novembri budú postupovať podľa pôvodného plánu a svoju ťažbu zvyšovať len postupne.

Okrem toho, rastúco na ceny ropy pôsobí aj prudké zdražovanie uhlia a plynu, čo núti niektoré priemyselné podniky (hlavne výrobcov elektriny) prechádzať na ropu, čím sa zvyšuje dopyt po nej.

„Očakávame, že zhoršujúca sa pandemická situácia bude ropu ovplyvňovať ešte výraznejšie s príchodom jesenných mesiacov. No a dopad na ropný trh budú mať hlavne rastúce ceny uhlia a plynu a tiež rozhodnutie OPEC o ďalšej produkcii. Čínska vláda už sľúbila, že zvýši ťažbu uhlia a zabezpečí tak zníženie jeho rekordne vysokých cien. Ak sa to Číne podarí, mohli by následne klesnúť aj ceny ropy,“ konštatovala Glasová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana Glasová
Firmy a inštitúcie OPEC Organizácia krajín vyvážajúcich ropu