Vodík je pre plynárov zaujímavý, pokračujú v jeho rozvoji

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nafta sklad
Projekt Underground Sun Storage NAFTA, a.s.

Slovenskí plynári pokračujú v rozvoji vodíka. Slovenský plynárenský a naftový zväz (SPNZ) už podpísal Memorandum o vzájomnej spolupráci s Národnou vodíkovou asociáciou Slovenska (NVAS). „Dohoda by mala prispieť k napĺňaniu cieľov v oblasti zavádzania vodíkových technológií na báze čistého a nízkouhlíkového vodíka do hospodárstva SR,“ informoval výkonný riaditeľ SPNZ Richard Kvasňovský.

Skúmali uskladnenie vodíka v plynových zásobníkoch

Členovia SPNZ sa už viac ako päť rokov zaoberajú skúmaním možností integrácie vodíka do plynárenskej infraštruktúry a možnosti jej využitia pri skladovaní, preprave a distribúcií vodíka. Medzi úspešné projekty patrí Sun Storage, v rámci ktorého spoločnosť Nafta spolu s rakúskou firmou RAG a ďalšími partnermi vyskúšala uskladňovanie vodíka v podzemnom zásobníku zemného plynu. „Vníma vodík ako jednu z alternatív dekarbonizácie plynárenstva a energetiky na Slovensku. Spolupráca s NVAS môže prispieť k rýchlejšiemu využívaniu vodíka v praxi,“ povedal prezident SPNZ Tomáš Malatinský.

Národná vodíková stratégia

NVAS je členom združenia Hydrogen Europe a podieľa sa na príprave Národnej vodíkovej stratégie SR. „Spoluprácu vidíme najmä v tom, že Slovensko je jednou z najplynofikovanejších krajín EÚ a vodík môže prispieť k ozeleneniu celej sústavy. Zároveň, distribučná sústava má veľký potenciál na to, aby sa rozvíjali aj vodíkové technológie v rámci domácností, tepelnej energetiky a vykurovania. Celá distribučná sústava by mohla slúžiť ako jedno veľké úložisko energie. Posledná možnosť spolupráce, kde vidíme veľké prieniky, je distribúcia vodíka vyrobeného na Ukrajine,“ uviedla Národná vodíková asociácia Slovenska.

Existuje iniciatíva dvakrát 40 gigawatthodín, ktorá hovorí o tom, že v rámci EÚ sa má vybudovať 40 gigawatthodín elektrolyzérov na výrobu zeleného vodíka a ďalších 40 gigawatthodín elektrolyzérov má byť vybudovaných v okolitých krajinách EÚ, z toho tretina na Ukrajine. „Tento vodík by mohol byť v budúcnosti prepravovaný do EÚ práve prepravnou sieťou, ktorá ide aj cez Slovensko a je pre Slovensko veľmi dôležitá,“ konštatoval člen výkonného výboru NVAS Peter Hegeduš.

Možné bariéry rozvoja vodíka

Cieľom podpísaného memoranda je podľa Kvasňovského výmena informácií, identifikovanie možných bariér rozvoja vodíka a s nimi súvisiaca spolupráca pri tvorbe a pripomienkovaní legislatívy. „V prípade vzájomnej dohody budú obaja partneri spolupracovať na konkrétnych pilotných projektoch prepravy, distribúcie a skladovania vodíka,“ uzavrel Kvasňovský.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Richard KvašňovskýTomáš Malatinský
Firmy a inštitúcie NaftaSPNZ Slovenský plynárenský a naftový zväz