Vracajú sa dotácie na malé obnoviteľné zdroje

OZE
Ilustračné foto pixabay.com

Domácnosti sa znova budú môcť uchádzať o dotácie na kúpu a inštaláciu malých obnoviteľných zdrojov energií (OZE). Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) od februára uvoľňuje ďalšie financie na inštaláciu zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie v domácnostiach. Z doplnenej sumy 10,8 milióna eur je na tepelné čerpadlá vyčlenených 6 miliónov, na slnečné kolektory 1,7 milióna, na fotovoltické panely 1,6 milióna a na kotly na biomasu 1,5 milióna eur.

Maximálny príspevok

„Na inštaláciu zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie budú mať domácnosti naďalej päť mesiacov,“ informoval vedúci oddelenia komunikácie SIEA Stanislav Jurikovič. Výška podpory zostáva v tomto roku nezmenená a naďalej závisí od inštalovaného výkonu zariadenia. Maximálny príspevok na tepelné čerpadlá je 3 400 eur, pri slnečných kolektoroch je to 1 750 eur a po 1 500 eur môžu získať domácnosti na inštalácie fotovoltických panelov a kotlov na biomasu.

„Sme radi, že aj napriek zložitej situácii záujem o túto formu podpory pretrváva, a preto dopĺňame do zásobníkov 10,8 milióna eur, čo sú všetky voľné prostriedky, ktoré sú momentálne v projekte k dispozícii. Aj naďalej ponechávame predĺženú platnosť poukážok na päť mesiacov, aby mali domácnosti dostatok času na zabezpečenie inštalácie zariadení. Žiadosti o preplatenie vybavujeme priebežne s rešpektovaním protiepidemických opatrení,“ dodal generálny riaditeľ SIEA Peter Blaškovitš.

Znova cez zásobníky

Vďaka projektu Zelená domácnostiam II bolo od roku 2019 z európskych zdrojov podporených 10 834 nových inštalácií na využívanie obnoviteľných zdrojov energie, v celkovej sume 21,7 milióna eur. Celkovo je v projekte na podporu inštalácií určených 37 miliónov eur.

„Aj v tomto roku budú môcť domácnosti registrovať svoje žiadosti prostredníctvom elektronického systému s využitím zásobníkov. Zásobníky pre jednotlivé druhy zariadení budeme otvárať postupne s postupným vydávaním poukážok,“ konštatoval Blaškovitš.

Domácnosti môžu registrovať žiadosti o poukážky na fotovoltické panely od 8. februára, na slnečné kolektory od 10. februára, na tepelné čerpadlá od 15. februára a na kotly na biomasu od 17. februára. „Zásobníky otvoríme v tradičnom čase vždy o 15. hodine v uvedené dni a prvé tohtoročné poukážky budú vydané v nasledujúcich dňoch v utorok alebo vo štvrtok o 11. hodine. Tak ako v minulom roku aj naďalej platí, že do vydania poukážky je možné žiadosti v elektronickom systéme upravovať,“ doplnil Blaškovitš.

Národný projekt Zelená domácnostiam II má prispieť predovšetkým k plneniu tých ukazovateľov Operačného programu Kvalita životného prostredia, ktoré sa týkajú zvýšenia inštalovaného výkonu zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Prostriedky z Európskeho fondu regionálneho rozvoja domácnosti doteraz využili na nákup 3 561 tepelných čerpadiel, 3 482 slnečných kolektorov, 2 134 fotovoltických panelov a 1 666 kotlov na biomasu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter BlaškovitšStanislav Jurikovič
Firmy a inštitúcie SIEA Slovenská inovačná a energetická agentúra