Vrcholoví manažéri očakávajú návrat do normálu, vývoj energetiky by mohli ohroziť klimatické zmeny

Podnikateľ, podnikanie
V budúcnosti chce energetické odvetvie najviac investovať do automatizácie. Primárnym dôvodom investovania do nových technológií je zníženie nákladov. Foto: www.thinkstockphotos.com

Vrcholoví manažéri energetických spoločností očakávajú pozitívny vývoj v sektore energetiky. Ako vyplýva z globálneho prieskumu spoločnosti KPMG, štyria z desiatich manažérov predpokladajú, že sa už tento rok vrátia do predpandemického normálu. Pre porovnateľne veľkú skupinu opýtaných sa obchodný model zmenil natrvalo. Za najväčšie riziká považujú klimatické zmeny a environmentálne hrozby. V odvetví však v súčasnosti panuje optimizmus.

Všetci respondenti sú presvedčení o pozitívnom raste sektora v nasledujúcich troch rokoch. Vlani sa takto vyjadrilo iba 45 percent riaditeľov firiem. O bezprostrednom raste svojho podnikania je presvedčených 93 percent.

Až 83 percent riaditeľov firiem v odvetví energetiky očakáva strednú až nízku transakčnú aktivitu. Podľa manažérov, ak príde k fúziám a akvizíciám, ich cieľom bude najmä rozšírenie trhového podielu alebo získanie inovatívnych technológií.

Znižovanie nákladov automatizáciou

Ako ďalej vyplýva z prieskumu, v budúcnosti chce energetické odvetvie najviac investovať do automatizácie. Primárnym dôvodom investovania do nových technológií je pre 71 percent manažérov zníženie nákladov.

„Energetika musela počas pandémie zabezpečovať plynulé dodávky a nepretržite dbať na bezpečnosť zdravia zamestnancov. Stabilita a funkčnosť sektora ostávajú jedným z predpokladov pre udržateľnú obnovu po negatívnych dôsledkoch šírenia ochorenia COVID-19,“ uviedol senior manažér a sektorový líder pre energetiku KPMG na Slovensku Miroslav Talian.

Pandémia zasiahla aj obchodné modely

Koronakríza zasiahla aj obchodné modely v odvetví. Takmer polovica riaditeľov (43 percent) uviedla, že ich obchodný model sa vplyvom zmien počas pandémie už nevráti do pôvodného stavu. Návrat do normálu niekedy v tomto roku vidí 37 percent respondentov. Menej optimistických je 20 percent, ktorí predpokladajú, že začnú fungovať v normálnom režime až v roku 2022.

Prieskum 2021 KPMG CEO Outlook Pulse Survey bol realizovaný od 29. januára do 4. marca tohto roku na vzorke 500 CEOs z Austrálie, Kanady, Číny, Francúzska, Nemecka, Indie, Talianska, Španielska, Japonska, Veľkej Británie a USA.

Vrcholoví manažéri v prieskume poskytujú svoj pohľad na ekonomiku a jej vývoj v nasledujúcich troch rokoch. Skúma tiež očakávania riaditeľov firiem od post-pandemickej éry a tiež dynamiku ich reakcií na pandemickú situáciu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie KPMG Slovensko