Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Teplo radiátor
Ilustračné foto dan/FreeDigitalPhotos.net
4. 04. 2017 8:23 Aktuality Dargaj.jpg od SITA

Vykurovacia sezóna sa končí

Ukončenie vykurovacej sezóny je spojené s termínom vyúčtovania nákladov za služby spojené s užívaním bytu, teda aj vyúčtovaním nákladov za teplo a teplú úžitkovú vodu.

Výrobcovia tepla pomaly ukončujú vykurovaciu sezónu. Aj keď podľa vyhlášky ministerstva hospodárstva trvá vykurovacia sezóna na Slovensku od začiatku septembra do konca mája, dodávatelia môžu zastaviť dodávky tepla, ak vonkajšia teplota stúpne nad 13 celziových stupňov počas dvoch za sebou nasledujúcich dní a zároveň predpoveď počasia pokles teploty pod túto hodnotu neočakáva. „Ak sa však vonku ochladí aj po oficiálnom ukončení vykurovacej sezóny, väčšina výrobcov a dodávateľov tepla je schopná vykurovanie pre odberateľov obnoviť. Je však potrebné, aby správca o obnovenie dodávky tepla oficiálne požiadal dodávateľa,“ uviedol predseda predstavenstva Slovenského zväzu výrobcov tepla Miroslav Obšivaný.

Pozor na vyúčtovanie

Ukončenie vykurovacej sezóny je spojené s termínom vyúčtovania nákladov za služby súvisiace s užívaním bytu, teda aj vyúčtovaním nákladov za teplo a teplú úžitkovú vodu. Podľa zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov je správca povinný doručiť odberateľom vyúčtovanie najneskôr do 31. mája. „Správca môže spotrebiteľom vyúčtovať iba skutočné náklady za službu od výrobcu respektíve dodávateľa tepla. Ak správca má iné náklady spojené s dodávkou tepla v danom dome, napríklad opravu ventilov, vyregulovanie systému rozvodov a podobne, mal by tieto náklady fakturovať v inej položke ako v cene za dodávku tepla,“ upozornil Obšivaný.

Ak sa odberateľovi nepozdáva vyúčtovanie za teplo a teplú vodu, môže ho reklamovať. V prvom rade by si mal odberateľ overiť správnosť vyúčtovania priamo u svojho správcu či predsedu spoločenstva vlastníkov bytov. Ak odberateľ nie je spokojný s vysvetlením správcu, môže podať podnet na prešetrenie vyúčtovania na Slovenskú obchodnú inšpekciu (SOI). „Tá kontroluje, či vyúčtovanie správne obsahuje formálne, zákonom stanovené náležitosti, akým je správnosť započítaných údajov, zálohových platieb, fakturovaných cien, spôsob rozpočítavania ceny za dodávku tepla a podobne. Ak je vyúčtovanie chybne spracované, SOI uloží pokutu správcovi a ten je povinný vyúčtovanie opraviť,“ doplnil Obšivaný. Nespokojní odberatelia sa môžu obrátiť až na súdy.

Povinnosti pre domové kotolne

Po skončení vykurovacieho obdobia začínajú výrobcovia a dodávatelia tepla realizovať plánované opravy a odstávky zariadení a vykonávajú aj ďalšie zákonom stanovené prehliadky a revízie tepelnotechnických zariadení. Obšivaný upozorňuje, že aj prevádzkovatelia vlastných kotolní by po ukončení vykurovacej sezóny nemali zabúdať predovšetkým na kontrolu komína. „Za celkový technický stav a údržbu komínov zodpovedá majiteľ domu sám a podľa zákona je majiteľ domu povinný zabezpečovať pravidelné čistenie a kontrolu komínov. Prevádzkovatelia domových kotolní by si mali naplánovať pravidelnú kontrolu a údržbu kotla stanovenú zákonom,“ konštatoval Obšivaný.

K téme

Kotol či kachle? Štatistici budú zisťovať, ako Slováci kúria. Na pivo vraj dávame viac ako na teplo

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prokurátor Kováčik odmieta podozrenia voči svojej osobe, vraj ide iba o účelovú diskreditáciu Foto: Ministerka Matečná prišla do parlamentu na bicykli, propagovala ekologickú dopravu Voľby by vyhral Smer-SD pred progresívcami, SNS a Matovičovo OĽaNO majú rovnakú podporu Minister Kamenický trvá na vyššej dani na cigarety, je ochotný rokovať s Dankom a návrh zmierniť Europoslanci budú hlasovať o zložení Európskej komisie, vypočujú aj Šefčoviča Na zmenu zdravotnej poisťovne ostávajú necelé 2 týždne!

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X