Výrobcovia zelenej elektriny majú obavy o svoju budúcnosť, žiadajú prehodnotenie G-komponentu

Elektrina, obnoviteľné zdroje,
Výrobcovia zelenej elektriny sa po schválení povinného repoweringu o päť rokov obávajú svojej ďalšej budúcnosti. Foto: ilustračné, gettyimages.com

Výrobcovia zelenej elektriny žiadajú prehodnotenie G-komponentu, teda poplatku za prístup do distribučnej siete. Po schválení povinného repoweringu, čiže predĺženia podpory zelenej elektriny o päť rokov bez jej navýšenia, sa totiž obávajú svojej ďalšej budúcnosti.

„Novelou zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energií sa otvorila Pandorina skrinka. Ak totiž ostane G-komponent v súčasnej podobe, povedie nútená prolongácia k strate životaschopnosti elektrární. Tie začnú vykazovať záporný cashflow, čo je z dlhodobého hľadiska neudržateľný stav,“ varuje riaditeľ Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) Ján Karaba.

ÚRSO by sa otázkou malo zaoberať bezodkladne

SAPI žiada Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), aby sa otázkou G-komponentu zaoberal bezodkladne. „Ak má povinná prolongácia vstúpiť do platnosti začiatkom budúceho roka, musí byť od začiatku budúceho roka prenastavený alebo úplne zrušený aj poplatok za prístup do sústavy,“ dodal Karaba.

Poslanci NR SR schválili v piatok novelu zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energií a kombinovanej výroby elektriny a tepla. Tá zavádza vybraným výrobcom zelenej elektriny povinnosť predĺžiť štátom garantovanú podporu z 15 rokov o ďalších 5 rokov pri jej súčasnom znížení.

Znenie novely je protiústavné

Asociácia je presvedčená, že finálne znenie novely je protiústavne.

„Sme sklamaní z postupu ministerstva hospodárstva, ktoré sa pripomienkami odbornej verejnosti a dotknutých výrobcov začalo zaoberať až vtedy, keď už bol zákon dávno v parlamente. Vítame však iniciatívu poslancov, z ktorej vznikol pozmeňujúci návrh, doplňujúci ustanovenia, ktoré povinnosť zapojenia sa do schémy nerobia až tak kritickou,“ konštatoval Karaba.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Karaba
Firmy a inštitúcie SAPI Slovenská asociácia fotovoltického priemysluÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví