USA a Nemecko chcú v rámci dohody o plynovode Nord Stream 2 podporiť Ukrajinu a Poľsko

Nord Stream
Foto: ilustračné, SITA/AP

Spojené štáty americké a Nemecko sa v rámci dohody, ktorá umožní dokončenie kontroverzného plynovodu Nord Stream 2 bez uvalenia ďalších amerických sankcií, dohodli na podpore Ukrajiny a Poľska prostredníctvom financovania alternatívnych energetických zdrojov a rozvojových projektov.

Plynovod, ktorý má prepravovať zemný plyn z Ruska cez Baltské more do Nemecka, obe krajiny obchádza, pričom sa tiež obávajú úmyslov Moskvy. Nová dohoda tiež zaväzuje Washington a Berlín, že použijú sankcie a iné nástroje, ak sa Rusko pokúsi využiť plynovod ako politickú zbraň.

Poplatky Ukrajine

Nemecko a USA sa zaviazali podporiť fond v hodnote miliardy dolárov pre Ukrajinu, aby diverzifikovala svoje energetické zdroje. Nemecko preň poskytne počiatočný grant vo výške 175 miliónov dolárov.

Berlín sa tiež zaručil, že uhradí Ukrajine poplatky za tranzit plynu, ktoré stratí do roku 2024 v dôsledku Nord Streamu 2, s možným predĺžením o 10 rokov.

Kremeľ v stredu informoval, že ruský prezident Vladimir Putin sa v stredu rozprával s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a diskutovali o možnom predĺžení dohody o tranzite plynu cez Ukrajinu po roku 2024.

Podpora Poľska

V súvislosti s Poľskom Nemecko súhlasilo, že podpíše Iniciatívu Trojmorie – program podporovaný Európskou úniou a USA, ktorého cieľom je podpora investícií, rozvoja infraštruktúry a energetickej bezpečnosti v krajinách hraničiacich s Baltským, Čiernym a Jadranským morom.

Nemecká vláda uviedla, že do roku 2027 pomôže prispieť na túto iniciatívu prostredníctvom eurofondov až do 1,7 miliardy dolárov.

Politická a vojenská hrozba

Poľsko a Ukrajina však vyjadrili nespokojnosť s rozhodnutím umožniť dostavbu plynovodu a uviedli, že úsilie o zníženie bezpečnostnej hrozby v podobe Ruska je nedostatočné.

„Toto rozhodnutie vytvorilo politickú, vojenskú a energetickú hrozbu pre Ukrajinu a strednú Európu, zatiaľ čo zvýšilo potenciál Ruska destabilizovať bezpečnostnú situáciu v Európe a udržiavať rozpory medzi členskými štátmi NATO a Európskej únie,“ uviedli ministri zahraničných vecí Poľska a Ukrajiny v spoločnom vyhlásení.

Sankcie plynovod nezastavia

Nord Stream 2 bol témou intenzívnych debát medzi predstaviteľmi USA a Nemecka už istý čas a tiež bol jednou z hlavných tém počas minulotýždňového stretnutia Merkelovej s americkým prezidentom Joeom Bidenom.

Jeho administratíva, rovnako ako vláda jeho predchodcu, je tiež proti plynovodu, ktorý považuje za hrozbu európskej energetickej bezpečnosti a už aj uvalila sankcie súvisiace s jeho výstavbou.

Teraz však americkí predstavitelia hovoria, že sankcie plynovod nezastavia. Námestníčka amerického ministra zahraničia pre politické záležitosti Victoria Nuland v stredu povedala, že Spojené štáty sú stále proti Nord Streamu 2, ale Biden stiahol sankcie proti nemeckej spoločnosti, ktorá ho stavia, a jej najvyšším predstaviteľom, pretože pokuty by boli kontraproduktívne pre širšie záujmy USA.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela MerkelováJoe BidenVladimir Putin
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaNATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy