Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Teplo radiátor
Ilustračné foto dan/FreeDigitalPhotos.net
18. 10. 2016 9:52 Spotrebiteľ Dargaj.jpg od vEnergetike.sk/SITA

Za teplo by sme nemali zaplatiť viac

Teplári predpokladajú, že platby odberateľov za teplo v budúcom roku budú kopírovať tie tohtoročné.

Slovenské domácnosti odoberajúce teplo od veľkých výrobcov tepla by nemali počas nasledujúcej vykurovacej sezóny zaplatiť za teplo viac, ako to bolo v predchádzajúcej sezóne. „Najväčší vplyv na platby odberateľov za teplo má predovšetkým vývoj na trhu palív. Tu je situácia už niekoľko rokov stabilná, preto predpokladáme, že platby odberateľov za teplo v budúcom roku budú kopírovať tie tohtoročné,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk predseda predstavenstva Slovenského zväzu výrobcov tepla Miroslav Obšivaný.

Podľa počasia

Podľa teplárov však netreba zabudnúť, že na spotrebu tepla a následnú výšku platby má nezanedbateľný vplyv aj počasie. „Na výšku platieb za teplo má samozrejme okrem vývoja trhu palív vplyv aj vývoj počasia. A to je parameter, ktorý pochopiteľne nevie výrobca tepla ovplyvniť,“ povedal Obšivaný.

Sezóna už začala

Podľa slovenskej legislatívy začalo vykurovacie obdobie od prvého septembra. Centrálne zdroje tepla začínajú distribuovať teplo, práve keď dva po sebe idúce dni klesne priemerná vonkajšia teplota pod úroveň 13 stupňov Celzia. „Podľa už konkrétnych zmluvných podmienok medzi dodávateľom tepla a odberateľom však je možné vykurovať aj mimo vykurovacieho obdobia a teda aj skôr, ak je to technicky možné a požiada o to správca,“ konštatoval Obšivaný, podľa ktorého sú vykurovacie systémy pripravené a pomaly sa začína spúšťať kúrenie.

Počas odstávok cez letné obdobie výrobcovia tepla zabezpečili:

– kontrolu tepelnotechnických zariadení akými sú kotle, tlakové nádoby, elektrické zariadenia, plynové zariadenia;

– opravy alebo výmeny zariadení, ktoré môžu obmedziť bezporuchovú dodávku tepla počas sezóny,

– rekonštrukcie odovzdávacích staníc tepla, ktoré slúžia na zmenu parametrov primárneho média a na samostatnú reguláciu dodávky teplej vody, vďaka ktorej dokážu domácnosti ušetriť na nákladoch

– prekládky a výmeny rozvodov tepla a pod.

K téme

Ceny ropy rastú, čaká sa na rokovania medzi USA a Čínou Ceny ropy v piatok stúpli

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Johnson podľa Camerona nikdy neveril v brexit a podporil ho iba pre svoju politickú kariéru Márquez po sérii druhých miest ovládol Veľkú cenu San Marína, predviedol výborný taktický výkon Foto: K patrónke Slovenska do Šaštína prišlo viac ako 30-tisíc pútnikov Karel Gott sa fanúšikom poďakoval za podporu a zdieľal s nimi jeho infúziu Video+foto: Aktivisti zablokovali vstup na autosalón vo Frankfurte Čo najviac ohrozuje rodiny na Slovensku? Registrované partnerstvá to podľa prieskumu nie sú Zvierací ombudsman žiada zaviesť princíp „zviera nie je vec“ aj do Trestného zákona

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X