Zahraniční pracovníci dostali výnimku, výstavba plynovodu tak pokračuje podľa plánov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Plynovod plyn
Ilustračné foto eustream.sk

Práce na slovensko-poľskom plynovode už môžu pokračovať bez akýchkoľvek komplikácií. Spoločnosť Eustream minulý týždeň pre portál vEnergetike.sk uviedla, že výstavba plynovodu síce pokračuje podľa harmonogramu, ale práce čiastočne komplikoval pre šíriaci sa koronavírus obmedzený režim na hraniciach s Českom a Maďarskom. Niektorí zahraniční pracovníci sa tak nevedeli dostať na stavbu. „Situácia sa vďaka udeleným výnimkám v týchto dňoch začala postupne zlepšovať, na výnimku dorazili prvé skupiny z Maďarska. V spolupráci s ministerstvom hospodárstva sa nám tento problém už z väčšej časti darí riešiť,“ potvrdil pre portál vEnergetike.sk hovorca spoločnosti Eustream Pavol Kubík. Výnimky sa podľa neho týkajú niekoľko desiatok zamestnancov, ktorí pred vstupom na Slovensko absolvovali povinné testy na koronavírus.

Pokládka potrubia

Na stotri kilometrovom stavenisku už slovenský prepravca zemného plynu vykonal všetky prípravné práce. Od pyrotechnického prieskumu cez skrývku ornice až po archeologické prieskumy. „Od minulého roka napredujú samotné zváracie práce a pokládka potrubia. V súčasnosti je zazváraná a uložená približne tretina plynovodu. Okrem zvyšných úsekov nás čaká dokončenie hraničnej preberacej stanice, vykonanie všetkých potrebných testov a rekultivácia staveniska,“ doplnil Kubík.

Komerčné spustenie slovensko-poľského plynovodu plánuje Eustream začiatkom roka 2022. Predpokladané celkové náklady projektu sú 142 miliónov eur (na slovenskú časť). Projekt získal grant Európskej únie na realizáciu vo výške 55 miliónov eur (SK časť) a úver od Európskej investičnej banky vo výške 70 miliónov eur. Prepravná kapacita plynovodu bude 5,7 miliardy metrov kubických ročne.

Plyn z juhu aj zo severu

Prepojovací plynovod Poľsko – Slovensko tvorí kľúčovú časť prioritného koridoru severojužných plynárenských prepojení v strednej a východnej Európe (NSI East Gas), ktorá prispeje k posilneniu bezpečnosti dodávok v regióne a k integrácii plynárenských trhov. Nový 165-kilometrový plynovod umožní vďaka vytvoreniu doposiaľ chýbajúceho prepojenia medzi poľskou a slovenskou prepravnou sieťou vyššiu diverzifikáciu zdrojov zemného plynu v regióne. Vďaka novému prepojeniu získajú krajiny strednej a východnej Európy priamy prístup k viacerým zdrojom zemného plynu zo severu, vrátane plne funkčných LNG terminálov v Baltskom mori a z Nórska, ako aj z juhu cez slovensko-maďarské prepojenie a plánovaný plynovod Eastring. Projekt takisto prispeje v tomto regióne k zvýšeniu likvidity na trhu so zemným plynom a tiež k posilneniu solidarity medzi oboma krajinami.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Pavol Kubík
Firmy a inštitúcie EustreamMH Ministerstvo hospodárstva SR