Odberatelia Slovakia Energy už nemusia uhrádzať platby a preplatok alebo nedoplatok im príde vo vyúčtovaní

Vyúčtovanie, elektrina
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Bývalí odberatelia skrachovaného dodávateľa energií Slovakia Energy mu už nemusia dodatočne uhrádzať platby.

„Avšak, či už boli platby uhradené alebo nie, spoločnosť Slovakia Energy sa s nimi vysporiada v konečnom vyúčtovaní vo forme nedoplatku alebo preplatku ku dňu vstupu odberateľov do režimu dodávky poslednej inštancie,“ informoval hovorca Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Radoslav Igaz.

Slovakia Energy by tak mala učiniť do štyroch týždňov odo dňa prijatia podkladov od príslušného prevádzkovateľa distribučnej sústavy alebo siete.

Rozposielanie rozpisu platieb

Podľa vyjadrenia Slovakia Energy, v prípade, že uhradené preddavkové platby nestihne firma zaúčtovať vo vyúčtovacej faktúre, budú odberateľom platby vrátené späť.

Platby, ktoré sa týkajú dodávky elektriny od dátumu 9. októbra alebo dodávky plynu od dátumu 10. októbra, oznámi zákazníkom príslušný dodávateľ poslednej inštancie.

„Vzhľadom na vzniknutú situáciu a prebiehajúce rokovania ÚRSO a dodávateľov poslednej inštancie o zjednotení podmienok aplikácie ich ceny, môže dodávateľ poslednej inštancie zasielať odberateľom rozpis platieb s miernym časovým posunom. Avšak nemusíte sa báť, ak vám údaje o platbe prídu neskôr, dodávka elektriny alebo plynu nebude prerušená,“ podotkol Igaz.

Spotreba na základe odpočtu a odhadu

Ku dňu začatia dodávky elektriny alebo plynu v režime dodávky poslednej inštancie určí prevádzkovateľ sústavy alebo siete spotrebu v danom odbernom mieste na základe odpočtu alebo odhadom.

„Pre istotu však odporúčame odfotiť si skutočný stav elektromeru alebo plynomeru a zaslať ho dodávateľovi poslednej inštancie, prípadne príslušnému prevádzkovateľovi sústavy alebo siete,“ upozornil Igaz.

V prípade, že zákazníkom dodávka elektriny alebo plynu bola prerušená, majú kontaktovať regulačný úrad na spotrebitel@urso.gov.sk. Do mailu treba uviesť číslo zmluvy, druh dodávanej komodity, číslo odberného miesta, adresu odberného miesta a EIC alebo POD kód, aby bolo možné odberné miesto identifikovať.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Radoslav Igaz
Firmy a inštitúcie Slovakia EnergyÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví