Zákon o teple smeruje na Ústavný súd SR

Zákon právo súd
Ilustračné foto freedigitalphotos.net

Opozičným poslancom sa v utorok ani po tretíkrát nepodarilo presadiť zmeny v zákone o tepelnej energetike. Veľkým výrobcom tepla tak zostáva právomoc zúčastniť sa stavebného konania pri výstavbe domových kotolní.

Zákonom o tepelnej energetiky by sa mal už čoskoro zaoberať Ústavný súd SR (ÚS). Opozičný poslanec za stranu OĽaNO Jozef Viskupič na stredajšej tlačovej besede uviedol, že sa mu podarilo vyzbierať od poslancov Národnej rady SR dostatok podpisov pre podanie zákona o teple na ÚS. „Disponujem podpismi od 30 poslancov. Do piatku bude pokračovať zber podpisov a budúci týždeň by sme chceli podať podanie, aby ustanovenia, ktoré bránia nakladaniu so svojím vlastníctvom, posúdil Ústavný súd SR,“ povedal Viskupič.

Zmeny neprešli

Opozičným poslancom sa v utorok ani po tretíkrát nepodarilo presadiť zmeny v zákone o tepelnej energetike. Veľkým výrobcom tepla tak zostáva právomoc zúčastniť sa stavebného konania pri výstavbe domových kotolní. Novelu zákona predkladal do parlamentu opozičný poslanec za hnutie OĽaNO Jozef Viskupič a Lucia Nicholsonová za stranu SaS. Poslanci chceli pri výstavbe domových kotolní zrušiť postavenie veľkých dodávateľov tepla v stavebnom konaní ako dotknutého orgánu, ktorého stanovisko je ako účastníka konania záväzné. Navrhované zmeny však nepodporila ani celá opozícia, keďže novelu zákona od spomínaných poslancov podporilo len 44 poslancov. Podobnú novelu zákona o tepelnej energetike predkladala opozícia do parlamentu aj koncom minulého a začiatkom tohto roka. Opoziční poslanci sa chcú obrátiť pre aktuálny zákon o tepelnej energetiky, schválený parlamentom minulý rok aj na Protimonopolný úrad SR. Občianski aktivisti zase plánujú odovzdať prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi petíciu za úpravu niektorých ustanovení zákona o tepelnej energetike, pod ktorú sa podpísalo 11 tisíc ľudí.

Vysvetľovali svoj postoj

Slovenský zväz výrobcov tepla (SZVT) zaslal predsedovi parlamentného hospodárskeho výboru Jánovi Hudackému list. V ňom sa ohradil voči niektorým tvrdeniam opozičných poslancov, ktorí sa snažili, respektíve snažia zmeniť zákon o tepelnej energetike. Výrobcom tepla sa nepozdáva najmä tvrdenie, že novela zákona o tepelnej energetike, ktorú parlament schválil v minulom roku, im dala právo veta pri budovaní domových kotolní.

„Stavebný úrad v stavebnom konaní posúdi každé záväzné stanovisko dodávateľa z hľadiska dodržania rozsahu pôsobnosti dodávateľa vyplývajúcej zo zákona o tepelnej energetike. Ak pritom zistí, že záväzné stanovisko dodávateľa bráni povoleniu výstavby zdroja tepla, je povinný začať konanie o riešení rozporov medzi záväznými stanoviskami. Podľa stavebného zákona, ak vznikne spor v dôsledku záväzného stanoviska vlastníka sietí, postúpi stavebný úrad takéto záväzné stanovisko nadriadenému orgánu, ktorým je v tomto prípade Ministerstvo hospodárstva SR. V skutočnosti teda dodávateľ v stavebnom konaní nemá právo veta ako bolo prezentované, dokonca aj v NR SR,“ vysvetľujú teplári v liste, ktorý má k dispozícii portál vEnergetike.sk.

Ohrozenie ceny tepla

Teplárenské spoločnosti upozorňujú na to, že veľké právomoci v oblasti tepelnej energetiky majú jednotlivé samosprávy. Obce by sa mali riadiť pri povoľovaní odpájania sa od centrálneho zásobovania teplom (CZT) svojou vlastnou koncepciou rozvoja v oblasti tepelnej energetiky, ktorú by mali aktualizovať raz za päť rokov. „Ak sa obec rozhodne povoľovať odpájanie od CZT musí si uvedomiť, že ostatným jej obyvateľom na CZT stúpne cena tepla a zhorší sa kvalita ovzdušia na danom sídlisku. Súčasne by obec mala obyvateľom predstaviť aj plán „B“, ako bude riešiť zásobovanie obyvateľstva teplom, respektíve čo spraví, ak sa systém CZT rozpadne,“ upozorňujú teplári, podľa ktorých každé odpojenie od CZT znamená nielen vyššie platby za teplo pre tých, ktorí zostávajú na CZT, ale aj precedens, ktorý smeruje k rozpadu CZT.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikySZVT Slovenský zväz výrobcov tepla