Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slnečná energia solárny panel OZE
Ilustračné foto. SITA
13. 06. 2016 7:16 Zaujímavosti Dargaj.jpg od vEnergetike.sk/sh

ZAUJÍMAVOSTI: V zelenej energii zamestnanosť rastie

Viac ako 8 miliónov ľudí po celom svete vlani pracovalo v oblasti obnoviteľných energií. Po tom, čo sa celkové náklady v sektore znížili, sa globálna zamestnanosť v tejto oblasti zvýšila o 5 %.

Vyplýva to z údajov zverejnených Medzinárodnou agentúrou pre obnoviteľnú energiu (IRENA). Proces globálneho rastu zamestnanosti v sektore odštartoval prudký rozmach solárnej a veternej energie na území Spojených štátov amerických (USA), odkiaľ sa postupne rozšíril do ďalších krajín po celom svete.

Státisíce pracovníkov v USA

Zaujímavé je však aj samotné číslo vypovedajúce o počte ľudí pracujúcich v tomto sektore v USA. Z dostupných údajov od agentúry totiž vyplýva, že toto číslo sa na konci minulého roka zastavilo na hranici 769 000. Samotné číslo možno nie je až také ohromujúce vzhľadom na veľkosť tamojšieho priemyslu. Keď sa však bližšie pozrieme na údaje z príbuzných priemyselných oblastí, zistíme, že medzi týmito sektormi existujú priepastné rozdiely. Tie hovoria o tom, že v oblasti ťažby ropy a zemného plynu na území USA vlani pracovalo 187 000 ľudí a v oblasti ťažby uhlia len 68 000. Je preto veľmi pravdepodobné, že rozdiely medzi nimi sa budú aj v budúcnosti ešte viac prehlbovať. Zverejnené údaje ďalej prezrádzajú, že zamestnanosť v sektore solárnej a veternej energie sa v USA v roku 2015 medziročne zvýšila o 20 %, zatiaľ čo v oblasti ťažby ropy a zemného plynu zaznamenala prepad o 18 %. Za týmto trendom však možno vidieť problém s nízkymi cenami fosílnych palív, s ktorým vlani bojovala táto priemyselná oblasť.

V Európe počet zamestnancov klesá

Z celosvetového pohľadu sa zamestnanosť v sektore obnoviteľných energií zvýšila o 5 %. Treba však dodať, že tento rozmach výrazne podporili rôzne kroky a vládne opatrenia jednotlivých štátov, ako aj dotácie či úľavy na daniach poskytované v rámci prijatých vládnych programov. Zo zverejnených údajov zároveň vyplýva, že aj napriek celosvetovému rastu sa zamestnanosť v oblasti obnoviteľných energií na území Európy v minulom roku znížila. Zamestnanosť v Európskej únii (EÚ) tak zaznamenala klesajúci trend už štvrtý rok po sebe. Môžu za to najmä faktory ako stále pretrvávajúca hospodárska kríza v EÚ či znižovanie dotácií a inej podpory pre firmy pôsobiace v tejto oblasti.

Viac žien ako mužov

Ďalší zaujímavý údaj, ktorý prezradila správa od agentúry, je skutočnosť, že sektor obnoviteľných energií mal v uplynulom roku vyššie zastúpenie nežnejšieho pohlavia v porovnaní so širším energetickým sektorom. IRENA tiež ukázala, že v oblasti obnoviteľných energií v sledovanom roku pracovalo 35 % žien, pričom širší sektor energetiky sa môže pýšiť len 20 až 25-percentným zastúpením ženského pohlavia vo svojich radoch.

http://www.theguardian.com/environment/2016/may/25/global-clean-energy-renewable-employment-rose-5-in-2015-figures-show

K téme

ZAUJÍMAVOSTI: Elektrické formule podporí aj taliansky Enel ZAUJÍMAVOSTI: Slovensko je späté s plynárenstvom už 160 rokov

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Cséfalvayová vystupuje z Mosta-Híd, spomína sa v súvislosti s Dobrou voľbou NAKA zastavila trestné stíhanie vydierania exprezidenta, Fico sa podľa Kisku usvedčuje sám Fanúšik, ktorý napadol Mitreu, dostane doživotný zákaz vstupu na zápasy Slovana Bratislava Slovan nechce hrať pred prázdnymi tribúnami, ponúka voľné vstupenky pre deti Foto: Prezidentka Čaputová vyjadrila podporu proreformným snahám Ukrajiny Zomrel hudobník Ric Ocasek, jeho kapela The Cars je v Rock’n’rollovej sieni slávy Opitej matke vypadla z kočíka päťmesačná dcéra a nechala ju na chodníku

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X