Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrina zse
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračné foto ZSE
4. 12. 2015 13:43 Aktuality od vEnergetike.skSITA

Západoslovenská distribučná musí zaplatiť pokutu

Firma si mala podľa Protimonopolného úradu SR v rokoch 2008 až 2010 účtovať poplatok za nadštandardný odpočet registrov elektromera neprimeraný poplatok.

Najvyšší súd SR (NS SR) potvrdil pokutu vo výške 150 tisíc eur pre spoločnosť Západoslovenská distribučná, ktorú jej udelil Protimonopolný úrad SR (PMÚ). Ako informoval kontrolný orgán, najvyšší súd potvrdil neprimeranosť poplatku za nadštandardný odpočet registrov elektromera vykonaný v čase od apríla 2008 do marca. 2010 v sume 27,559 eura. „Najvyšší súd SR sa stotožnil s tým, že kompetencia úradu v oblasti energetiky je daná, nakoľko úrad má postavenie prierezového regulátora vykonávajúceho dohľad nad ochranou hospodárskej súťaže. Súd sa zároveň stotožnil s posúdením protisúťažného konania ako i s výškou uloženej pokuty,“ informovala hovorkyňa PMÚ Miroslava Štrbáňová.

Poplatok distribučná firma účtovala novému dodávateľovi elektrickej energie v prípade, ak odberateľ chcel zmeniť dodávateľa elektriny. Išlo o platbu za zistenie spotreby elektriny k určitému dátumu mimo obdobia vykonávania štandardného odpočtu. Pre zistenie, či ide o neprimerané ceny, úrad porovnal poplatky uplatňované firmou Západoslovenská distribučná v čase a tiež s identickými poplatkami uplatňovanými ostatnými regionálnymi prevádzkovateľmi distribučných sústav. „Na základe toho sme konštatovali, že účtovaný poplatok bol do konca marca 2010 v neprimeranej výške. Následne došlo k výraznej skokovej zmene, kedy firma dokázala poskytovať uvedenú službu za výrazne nižší poplatok v hodnote 10,47 eura, ktorý najviac zodpovedal efektívnym nákladom,“ konštatovala Štrbáňová.

Západoslovenskí energetici nateraz celú vec nechceli komentovať. „Spoločnosti Západoslovenská distribučná nebolo toto rozhodnutie zatiaľ doručené, preto sa nemôžeme v tejto chvíli k jeho obsahu relevantne vyjadriť,“ reagovala pre agentúru SITA hovorkyňa Západoslovenskej energetiky Michaela Dobošová.

Spoločnosť Západoslovenská distribučná pôsobila do začiatku roka 2013 pod názvom ZSE Distribúcia. Firma vstúpila na trh v júli 2007 ako 100-percentná dcérska akciová spoločnosť Západoslovenskej energetiky na základe požiadaviek európskej a slovenskej legislatívy, súvisiacej s liberalizáciou energetického trhu. Spoločnosť zodpovedá za prevádzku distribučnej sústavy a distribúciu elektriny na západnom Slovensku.

Odporúčané články

ŠPECIÁL: Boj s energetickou chudobou už táto vláda nevyhrá PORADŇA: Slnečné kolektory poslúžia nielen majiteľom bazénov

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prezidentka Čaputová ocenila záväzok von der Leyen byť aktívnejšou v boji voči klimatickým zmenám Glosa: Stožiar? A nie je 30 metrov trochu málo?  Ruské lietadlo narušilo vzdušný priestor Fínska, prípadom sa zaoberá pohraničná stráž Video: Musel som sa vyhnúť cyklistovi, ktorý zaostal, priblížil Sagan záver 11. etapy Tour de France 2019 Cséfalvayová by nemala zavádzať verejnosť, reaguje Danko na jej neschválené zahraničné cesty Na Slovensku pristane zvyšných päť vrtuľníkov Black Hawk, ministerstvo pracuje na ich výzbroji Neverte mýtom o „éčkach“, Európsky úrad ich bezpečnosť znovu prehodnocuje ŠK Slovan Bratislava končí v Lige majstrov už v prvom predkole, vyradila ho Sutjeska Nikšič

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X