Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Západoslovenská distribučná zse zsd
Ilustračné foto. www.zsdis.sk
24. 07. 2019 11:20 AktualityBratislava od vEnergetike.sk/SITA

Západoslovenskí energetici utrpeli pri G-komponente prvú porážku

Poplatky výrobcov elektriny pre distribučné spoločnosti za prístup do distribučnej siete, takzvaný G-komponent, utrpeli porážku. Bratislavský okresný súd totiž rozhodol, že spoločnosť Západoslovenská distribučná musí vrátiť výrobcovi elektriny za poberanie spomínaného poplatku 50 tisíc eur. „Hoci ide o prvostupňové rozhodnutie, vnímam ho ako veľmi dôležité. Ide o prvé rozhodnutie v prospech výrobcov elektriny na západnom Slovensku,“ uviedol Pavol Poláček z advokátskej kancelárie Poláček & Partners, ktorá v konaní pred súdom zastupovala výrobcu elektriny.

Západoslovenská distribučná sa nevzdáva

Západoslovenskí energetici zatiaľ prvostupňové rozhodnutie súdu nechceli komentovať. ”Neprávoplatné rozhodnutia súdov nekomentujeme. Keďže pripravujeme v tomto prípade ďalšie právne kroky, až do právoplatného rozhodnutia sa k nemu nebudeme podrobnejšie vyjadrovať,“ uviedol pre agentúru SITA Peter Bednár z úseku komunikácie Západoslovenskej distribučnej.

Súd v odôvodnení svojho rozhodnutia podľa Poláčka uvádza, že zmluva o distribúcii a prístupe, ktorú strany medzi sebou uzavreli, neobsahuje všetky podstatné náležitosti podľa zákona o energetike. „Preto nemôže byť právnym základom pre výber G-komponentu,“ myslí si Poláček.

Spor o G-komponent po celom Slovensku

Po tom, ako vo viacerých súdnych sporoch na východnom či strednom Slovensku, čiže v pôsobnosti spoločností Stredoslovenská distribučná a Východoslovenská distribučná, boli úspešní najmä výrobcovia elektriny, na západnom Slovenskom vyhrala v apríli tohto roku prvé dva súdne spory Západoslovenská distribučná. „Okresný súd Bratislava I žalobu dvoch výrobcov zamietol a rozhodol v prospech distribučnej spoločnosti. Toto rozhodnutie sme právne ostro kritizovali a jeho odôvodnenie považujeme za nepresvedčivé,“ podotkol Poláček.

Zraky výrobcov elektriny sa v súčasnosti upierajú na Najvyšší súd SR. Ten rozhoduje o dovolaniach voči rozhodnutiam Krajského súdu v Žiline, ktorý nariadil distribučnej spoločnosti vrátiť uhrádzaný G-komponent. „Podľa dostupných informácií sa spory ohľadom G-komponentu dostali do všetkých piatich senátov obchodnoprávneho kolégia. Veľká kauza tak bude mať svoje veľké vyvrcholenie,“ uzavrel Poláček.

Výrobcovia elektriny platia G-komponent päť rokov

V minulosti náklady na prevádzku a údržbu distribučnej sústavy platili len odberatelia elektriny. Pred šiestimi rokmi Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) rozhodol, že od roku 2014 sa budú na nákladoch distribučnej sústavy spolupodieľať aj výrobcovia elektriny, keďže ju využívajú, podobne ako odberatelia. Pred troma rokmi Ústavný súd SR vyhlásil G-komponent za protiústavný a zrušil tú časť vyhlášky, ktorá výrobcom ukladala povinnosť G-komponent platiť. Podľa Ústavného súdu SR môže byť právnym základom pre úhradu G-komponentu iba zmluva o prístupe do distribučnej sústavy a distribúcii elektriny.

Odporúčané články

Energetici prinášajú na verejné priestranstvá moderné umenie Čo sa zmenilo v energetickej legislatíve? (júl 2019)

Témy

Viac k osobnosti z článku

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Pellegrini podľa politologičky nemá na revoltu v Smere-SD guráž, ale odchodom zo strany môže len získať Polícia vyšetruje vraždu v Belej, muža našli v pivnici so sečnou ranou na hlave Používanie sociálnych sietí môže podľa výskumu znásobovať depresie, najmä u dievčat Tri európske krajiny chcú vyššiu daň na mäso, aby ľudí prešla chuť Národniari odmietajú Merkelovej plán na záchranu migrantov, vyhlásenia kancelárky ich znepokojili Foto: Turista prežil približne 20-metrový pád vo Vysokých Tatrách Video: Malý dugong, ktorý sa stal hviezdou internetu, zomrel po prehltnutí plastov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X