Najväčšia jadrová elektráreň v Európe je úplne mimo kontroly, každým dňom sa stáva nebezpečnejšou

Záporožská jadrová elektráreň
Záporožská jadrová elektráreň. Foto: archívne, Planet Labs PBC via AP.

Generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Mariano Grossi varoval, že najväčšia jadrová elektráreň v Európe „je úplne mimo kontroly“.

Zároveň naliehavo požiadal Rusko a Ukrajinu, aby čo najrýchlejšie umožnili expertom návštevu komplexu s cieľom stabilizovať situáciu a vyhnúť sa jadrovej nehode.

V rozhovore pre agentúru The Associated Press Grossi povedal, že situácia v Zaporožskej jadrovej elektrárni na Ukrajine sa každým dňom stáva nebezpečnejšou.

Boli porušené všetky princípy bezpečnosti

Elektráreň, ktorá sa nachádza v meste Enerhodar na juhovýchode krajiny, je od marca, krátko po začiatku ruskej invázie, pod kontrolou ruských vojsk.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

V zariadení „bol porušený každý princíp jadrovej bezpečnosti“, vyjadril sa Grossi s tým, že „to, čo je v stávke, je extrémne vážne a extrémne dôležité a nebezpečné“.

Vymenoval pritom viacero porušení bezpečnosti elektrárne a dodal, že sa nachádza „v oblasti aktívneho vojnového konfliktu“, v blízkosti územia ovládaného Ruskom.

Zamestnanci elektrárne čelia násiliu

Nie je podľa neho rešpektovaná fyzická integrita elektrárne, pričom spomenul ostreľovanie na začiatku vojny, keď ju obsadili Rusi, a tiež pokračujúce informácie o útokoch v Zaporoži, z ktorých sa navzájom obviňujú Rusko a Ukrajina.

V zariadení je „paradoxná situácia“, keď ju síce ovládajú Rusi, no ukrajinskí zamestnanci naďalej pracujú na chode elektrárne, čo vedie k napätiu a údajne i násiliu, pokračoval. MAAE síce má s pracovníkmi nejaký kontakt, je však poruchový a nepravidelný.

Prerušené sú podľa Grossiho aj dodávky vybavenia a náhradných dielov, „takže si nie sme istí, či elektráreň dostáva všetko, čo potrebuje“.

MAAE chce predísť jadrovej nehode

MAAE tiež potrebuje vykonať dôležitú inšpekciu, aby zaistila, že jadrový materiál je chránený a „je tam veľa jadrového materiálu, ktorý treba skontrolovať“.

„Keď si toto všetko dáte dokopy, máte prehľad vecí, ktoré by sa nikdy nemali diať v žiadnom jadrovom zariadení. Preto od prvého dňa trvám na tom, že musíme mať možnosť sa tam dostať a vykonať toto bezpečnostné hodnotenie, urobiť opravy a pomôcť tak, ako sme už urobili v Černobyli,“ vysvetlil Grossi.

MAAE musí ísť do Zaporožia tak ako išla do Černobyľa, aby zistila fakty, čo sa tam skutočne deje, vykonala opravy a inšpekcie a „zabránila jadrovej nehode“, dodal.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Rafael Mariano Grossi
Firmy a inštitúcie MAAE Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu