Zásoby plynu a ropy sa na Slovensku míňajú, Nafta chce však pokračovať v ťažbe

Ropa ťažba
Ilustračné foto Victor Habbick/FreeDigitalPhotos.net

Po vyše 105 ročnej histórii ťažby zemného plynu a ropy na Slovensku môžeme sledovať trend postupného poklesu objemu vyťažených uhľovodíkov. V minulom roku spoločnosť Nafta vyťažila v oblasti Viedenskej panvy, Podunajskej panvy a Východoslovenskej nížiny 65 miliónov metrov kubických plynu a 2 090 ton ropy.

Pred štyrmi rokmi sa na Slovensku vyťažilo celkovo 90 miliónov metrov kubických plynu, pred troma rokmi to bolo 86 miliónov metrov kubických. V roku 2019 bola ťažba plynu na úrovni 75 miliónov metrov kubických plynu.

Aktívne vyhľadávajú nové ťažobné projekty

Aj napriek tomu, že Slovensko bude takmer na sto percent stále závislé od dovozu plynu a ropy, spoločnosť Nafta neplánuje ťažbu uhľovodíkov vzdať. Naopak, vyhľadáva nové prieskumné a ťažobné projekty na území Slovenska aj v zahraničí.

„Nakoľko uhľovodíkový potenciál po dlhoročnej ťažbe na Slovensku pomaly klesá, nové projekty v zahraničí môžu priniesť príležitosti, ako ďalej využiť naše expertné know-how. Prieskumnými aktivitami sa však stále snažíme rozšíriť oblasti našej ťažby aj na Slovensku,“ povedala pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa Nafty Martina Štecová.

Prieskumné územie Trnava

V uplynulom roku pološtátny podnik pokračoval v spoluprácach na získaných prieskumných licenciách na Slovensku. Firma spolupracuje so zahraničným partnerom zo skupiny Vermilion Energy v prieskumnom území Trnava a Topoľčany.

V prieskumnom území Trnava počas vlaňajška vykonali prípravu, ako napríklad podklady pre proces EIA, na realizáciu identifikovaných prieskumných vrtov.

V prieskumnom území Topoľčany uskutočnili spoločnosti geochemický prieskum. „Jeho výsledky potvrdili uhľovodíkový potenciál v tejto oblasti,“ podotkla Štecová.

Prieskum na východe Slovenska

S americkou firmou Aspect Energy spolupracuje Nafta vo Východoslovenskej nížine, konkrétne na prieskumnom území Beša a Pavlovce nad Uhom.

„Na tomto území sme dokončili vyhodnotenie 3D seizmických dát. Vzhľadom na vývoj pandémie a trhových cien komodít boli v uplynulom roku niektoré plánované prieskumné práce na východnom Slovensku dočasne pozastavené,“ konštatovala Štecová.

Na Slovensku dlhodobo pôsobí spoločnosť Nafta v oblasti Viedenskej panvy a Východoslovenskej nížiny, kde sa nachádzajú najvýznamnejšie regionálne ložiská uhľovodíkov. Potenciál týchto oblastí je však do veľkej miery preskúmaný a využitý.

„S cieľom pokračovať v ťažbe a zachovať toto špecifické odvetvie na našom území aj v budúcnosti sa zameriavame na prieskum ďalších regiónov Slovenska, kde vidíme priestor,“ uzavrela Štecová.

Nafta

Nafta je medzinárodná akciová spoločnosť so skúsenosťami v oblasti podzemného skladovania zemného plynu, realizuje tiež prieskumy a ťažbu uhľovodíkov. Pôsobí na Slovensku, Ukrajine, v Českej republike, Rakúsku, Nemecku a Spojenom kráľovstve.

Majoritným 56,15-percentným akcionárom spoločnosti je SPP Infrastructure. Minoritným 40,45-percentným akcionárom je Czech Gas Holding Investment. Za minulý rok mala Nafta a.s. celkové výnosy 241 milióna eur, čistý zisk 115 milióna eur.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martina Štecová
Firmy a inštitúcie Aspect EnergyNaftaVermilion Energy