Zatiaľ sme nezaznamenali výpadky v dodávkach plynu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Eustream plyn plynovod
Foto: Ilustračné, SITA

Slovenský prepravca zemného plynu, spoločnosť Eustream, zaznamenal v potrubiach nižší prietok plynu ako vlani v rovnakom čase. Dôvodom však je teplá zima.

Na Slovensko zatiaľ prúdi plyn z Ruska cez Ukrajinu bezproblémovo. Politická situácia na Ukrajine tak nemala na dodávky plynu žiadny vplyv. Slovenský prepravca zemného plynu, spoločnosť Eustream, síce zaznamenal v potrubiach nižší prietok ako vlani v rovnakom čase, ale dôvod je iný. „Tento pokles je spôsobený predovšetkým veľmi teplou zimou. Preprava prebieha v súlade s potvrdenými rezerváciami. Naša spoločnosť funguje v štandardnom režime a prepravuje podľa potvrdených kapacít,“ povedal pre agentúru SITA hovorca Eustreamu Vahram Chuguryan.

Situáciu sledujú

Eustream naďalej pozorne sleduje situáciu na Ukrajine. „V prípade zastavenia dodávok plynu z východu, Eustream v krátkom čase zabezpečí reverzný tok z Českej republiky a z Rakúska. Energetická bezpečnosť Slovenska vďaka tomu nie je ohrozená. Prepravný systém dokáže v reverznom režime „pretlačiť“ plyn cez celé územie Slovenska až na východ krajiny,“ konštatoval Chuguryan.

Spotrebitelia môžu byť pokojní

Najväčší dodávateľ plynu na Slovensku, firma Slovenský plynárenský priemysel (SPP), odkazuje slovenským odberateľom, že aj v prípade akýchkoľvek problémov s dodávkami plynu z Ukrajiny, nezostanú bez jeho dodávok. „Ubezpečujeme všetkých svojich zákazníkov, že sme pripravení dodávať im plyn bez akýchkoľvek obmedzení aj v prípade čiastočného či úplného prerušenia dodávok z východu. Dokážeme to najmä vďaka dostatočným zásobám plynu v podzemných zásobníkoch. Máme tiež diverzifikované portfólio zdrojov, to znamená, že v podstate okamžite vieme začať dovážať plyn zo západu,“ uzavrel hovorca SPP Peter Bednár.

Zvýšili dovoz

Ukrajina v posledných dňoch zvýšila dovoz ruského zemného plynu. Povedal to v pondelok hovorca ukrajinskej firmy Ukrtransgas, ktorá má monopol na tranzit plynu. „Zdvojnásobili sme náš import plynu z Ruska. Prvého marca 2014 sme doviezli 45 mil. kubických metrov plynu, pričom 1. marca 2013 to bolo 20 mil. kubických metrov,“ konštatoval Maxim Beljavsky, hovorca Ukrtransgasu.

Zdroje z ruského plynárenského odvetvia pre agentúru Reuters uviedli, že ukrajinská štátna energetická spoločnosť Naftogaz 26. februára doviezla 27,6 mil. kubických metrov zemného plynu, 27. februára importovala 45,8 mil. kubických metrov, 28. februára 60 mil. kubických metrov a 1. marca 44,5 mil. kubických metrov.

Ide o cenu plynu?

Aj ruský exportér plynu Gazprom aj ukrajinská spoločnosť Naftogaz odmietli povedať, aké sú dôvody zvýšenia dodávok. Podľa analytikov sa Kyjev snažil za nižšiu cenu doviezť toľko plynu, koľko je možné. Moskva, ktorú rozhnevalo, že Ukrajina má novú vládu orientovanú na Európsku úniu, upozornila Kyjev na možnosť straty terajšej zľavy na cenu plynu. Obavy o dodávky plynu sa zväčšili po tom, ako ruský prezident Vladimír Putin dostal súhlas parlamentu na vyslanie ozbrojených síl na Ukrajinu. Rusko následne vyslalo svoje ozbrojené sily na ukrajinský polostrov Krym. Ukrajina reagovala vyhlásením najvyššej pohotovosti svojej armády. Západní lídri vyzvali Moskvu, aby rešpektovala ukrajinskú suverenitu.

Sme menej závislí od Ukrajiny

Mierne zimy a zlepšenie infraštruktúry znamenajú pre Európu nižšiu závislosť na ruskom zemnom plyne distribuovanom cez Ukrajinu v porovnaní s minulými rokmi. Rusko je v Európe najväčším dodávateľom zemného plynu. Pokrýva až 25 % kontinentálneho dopytu, čo predstavuje denný tok 270 mil. metrov kubických zemného plynu v celkovej hodnote 100 mil. USD. Až tretina z daného množstva sa dodáva cez Ukrajinu. Gazprom v pondelok uviedol, že tranzit plynu do Európy cez Ukrajinu bol na normálnej úrovni, ale varoval, že po prvom štvrťroku môže zvýšiť ceny pre Kyjev. To zvýšilo obavy, že plyn sa môže použiť ako politický nátlak v kríze. Analytici však tvrdia, že tieto obavy čiastočne odstraňuje mierna zima, ktorá dovolila európskym krajinám držať dostatočné množstvo zásob plynu, ktoré môžu využiť v prípade nestability.

Potrubia mimo Ukrajiny

Zlepšenie infraštruktúry podľa analytikov znamená, že do západnej Európy sa dodávky ruského zemného plynu môžu distribuovať aj cez alternatívne trasy, pričom jednou z nich je plynovod Nord Stream, ktorý vedie cez Baltické more do Nemecka. Ďalšou z možností je potrubie, ktoré prechádza Bieloruskom a Poľskom a smeruje taktiež do Nemecka.

V Nemecku, ktoré je najväčším spotrebiteľom zemného plynu v Európe a najväčším zákazníkom Ruska sú zásoby naplnené na 60 %, čo predstavuje 60 dní energetickej samostatnosti. Na Slovensku je podľa posledných informácií premiéra Roberta Fica v zásobníkoch 1,77 mld. metrov kubických plynu, čo by malo vystačiť na päť mesiacov. Podobná situácia je podľa neho aj v prípade ropy.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie EustreamGazpromSPP Slovenský plynárenský priemysel