Zatvorila sa uhoľná baňa v Handlovej, s prácou sa muselo rozlúčiť viac ako 200 zamestnancov

Baňa Handlová
Foto: ilustračné, SITA

Najstaršia uhoľná baňa na Slovenku v Handlovej zavŕšila v septembri svoje 112-ročné obdobie priemyselnej ťažby uhlia.

Rozhodnutie o ukončení ťažby je v súlade s harmonogramom ukončenia a uzatvorenia jednotlivých ťažobných polí v dobývacích priestoroch Handlová a Nováky I., ktorý schválila Európska komisia v novembri 2019. Ako informovala hovorkyňa Hornonitrianskych baní Prievidza Adriana Siváková, pre ukončenie ťažby príde o prácu 237 zamestnancov.

Kompenzačný príspevok baníkov

„Z celkového počtu 383 zamestnancov, ktorí boli zaradení na pracoviskách v Handlovej, bolo už 95 preradených na produktívne pracoviská ostatných ťažobných úsekov spoločnosti,“ dodala Siváková. V rámci uvoľňovaných zamestnancov je 145 baníkov spĺňajúcich podmienku pre nárok na kompenzačný príspevok baníkov.

„Časť z nich, rovnako ako aj ďalší zamestnanci, predpokladáme v počte okolo 100, využije ponúknutú možnosť zapojiť sa do procesu rekvalifikácie „Podpora zamestnateľnosti v regióne horná Nitra“, organizovaného Trenčianskym samosprávnym krajom,“ konštatovala Siváková.

Technická likvidácia bane

V podzemí bane Handlová aktuálne prebieha technická likvidácia bane demontážou elektro-strojného zariadenia, vyplienením banskej techniky, ako aj výstroja banských diel.

„Následne budú práce pokračovať na povrchu odstránením banských stavieb,“ uzavrela Siváková.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Adriana Siváková
Firmy a inštitúcie EK Európska komisia