Záujem domácností o dotácie na tepelné čerpadlá neutícha

Tepelné čerpadlo teplo
Ilustračné foto www.geosol.eu

Slovenské domácnosti majú stále veľký záujem o dotáciu na kúpu a inštaláciu tepelného čerpadla. Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA), ktorá zodpovedá za projekt Zelená domácnostiam II, aktuálne eviduje 1 732 platných poukážok na inštaláciu tepelných čerpadiel v celkovej hodnote viac ako 5,5 miliónov eur. „To je viac ako polovica z prostriedkov, ktoré už boli tento rok preplatené alebo sú rezervované na platné poukážky na všetky druhy zariadení,“ informovala agentúru SITA generálna riaditeľka SIEA Alexandra Velická. Ďalší milión eur bude k dispozícii v rámci posledného tohtoročného kola určeného pre tepelné čerpadlá, ktoré bude vyhlásené 15. októbra 2019.

Peniaze sa minuli za päť minút

Energetická agentúra v 19. kole projektu Zelená domácnostiam II vydala 512 poukážok na inštaláciu tepelných čerpadiel. Vyčlenená suma 1,5 milióna eur sa vyčerpala za päť minút. „Na tepelné čerpadlá sme vyčlenili oproti ostatným trom podporovaným zariadeniam väčší podiel prostriedkov aj vzhľadom na to, že dopyt po týchto zariadeniach rastie a sú finančne náročnejšie. Príspevok na čerpadlá je preto vyšší, a z tohto dôvodu je možné uspokojiť v jednotlivých kolách menší počet žiadateľov,“ dodal vedúci oddelenia SIEA Stanislav Jurikovič. Jedna domácnosť z mimobratislavského regiónu bude môcť získať na kúpu a inštaláciu tepelného čerpadla maximálne 3 400 eur.

Pri tepelných čerpadlách prepadlo najmenej poukážok

Na inštalácie tepelných čerpadiel sú domácnosti podľa energetickej agentúry pripravené najlepšie spomedzi ostatných zariadení. Žiadatelia o podporu na čerpadlá zrušili tento rok najmenej poukážok, len 11 %. V prípade slnečných kolektorov je podiel nevyužitých poukážok 17 %, pri kotloch 24 % a pri fotovoltických paneloch až 31 %. „Je to škoda, pretože nepripravené domácnosti zbytočne blokujú prostriedky, ktoré by mohli byť využité na iné zariadenia,“ zdôraznil Jurikovič.

Do konca roka ešte päť kôl

Do konca tohto roka plánuje SIEA podľa zverejneného harmonogramu vyhlásiť ešte päť kôl v celkovej hodnote 2,8 milióna eur. Najbližšie kolo na kotly na biomasu bude vyhlásené 10. septembra 2019. Národný projekt Zelená domácnostiam II je súčasťou Operačného programu Kvalita životného prostredia. Cieľom projektu je vďaka európskej a štátnej podpore do roku 2023 zvýšiť využívanie obnoviteľných zdrojov energie v domácnostiach. SIEA plánuje podporiť inštalácie s celkovým výkonom 140 megawattov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexandra VelickáStanislav Jurikovič
Firmy a inštitúcie SIEA Slovenská inovačná a energetická agentúra