Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bitcoin
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračné foto pixabay.com
21. 08. 2018 11:01 Zaujímavosti od vEnergetike.sk/sh

ZAUJÍMAVOSTI: Bitcoinové transakcie predstavujú reálnu hrozbu pre životné prostredie

Nedávna štúdia publikovaná v časopise Energy Research & Social Science upozorňuje na skutočnosť, že ak sa pri ťažení bitcoinov a podobných blochchainových technológií nezačne znižovať množstvo spotrebovanej energie, môže to mať v budúcnosti negatívny dopad na životné prostredie.

Uvedené „peer-to-peer“ bitcoinové transakcie si vyžadujú použitie výkonných strojových zariadení, ktoré sa nachádzajú v nepretržitej 24-hodinovej prevádzke. V tomto procese následne produkuje obrovské množstvo tepla a škodlivých emisií. Štúdia vedená Jonom Trubym v Katare posudzovala finančné a právne možnosti, ktoré sú dostupné pre zákonodarcov s cieľom zmierniť spotrebu energie v súvislosti s používaním blochchainových technológií a podporiť udržateľný a inovatívny technologický sektor.

Na základe tohto prieskumu a vykonaných technologických analýz, vlastníckych modelov a prípadových štúdií, odporúčajú prístup, v rámci ktorého sa javí uloženie nových daní, poplatkov a iných obmedzení ako jedno z vhodných riešení. Zároveň s tým odporúčajú znížiť počet užívateľov, ťažiarov, ako aj zamestnávateľov vlastniacich znečisťujúce ťažobné technológie. Navrhujú tiež podnecovať developerov k vytvoreniu energicky menej náročných blockchianových zariadení, ktoré by boli neutrálne aj s ohľadom na produkciu škodlivých emisií oxidu uhličitého.

Ťažba digitálnych mien spotrebuje toľko elektrickej energie ako celé národy

„Ťažba digitálnych mien je hlavnou priemyselnou oblasťou, ktorá sa vyvinula z blochainu., pričom samotné transakcie spotrebúvajú také množstvo elektrickej energie ako celé národy,“ uviedol v súvislosti s publikovanými výsledkami Dr. Truby. Toto je podľa neho aj hlavný dôvod, prečo je potrebné smerovať túto oblasť k udržateľnosti. Mnohí developeri podľa jeho slov neberú do úvahy environmentálne aspekty s ohľadom na používané zariadenia, preto je potrebné ich takýmto spôsobom podnietiť k prijatiu dohôd, ktoré zabránia produkcii veľkého množstva škodlivých emisií. Truby ďalej vysvetlil, že ak nepodnikneme žiadne kroky a nevyhnutné opatrenia, bude to v praxi znamenať, že podporujeme tieto energeticky náročné technológie a umožňujeme blockchainovým developerom budovať bolestivý chodník pre nás všetkých.

Pôvodný článok nájdete na tomto linku.

Odporúčané články

ZAUJÍMAVOSTI: Koniec uhlia nemusí znamenať koniec aj pre samotné firmy ZAUJÍMAVOSTI: V Atlantiku sa chystá hlučný seizmický prieskum

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Násilný akt vojsk Varšavskej zmluvy treba odsúdiť, vyhlásil Danko počas výročia augusta 1968 Foto: Prezidentka Čaputová si uctila obete Berlínskeho múru, stretla sa aj s prezidentom Nemecka Minimálna mzda by mala tvoriť 60 percent priemerného zárobku, Smer-SD predloží návrh zákona August 1968: Rusi nás dostali za necelých 10 hodín (komentár) Politologička Soňa Szomolányi: Smer-SD bude stále najsilnejší, pretože jadro je neotrasiteľné vo svojej viere vo Fica Slovenské tenistky zabojujú o finálový turnaj Pohára federácie na domácej pôde proti Britkám

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X