ZAUJÍMAVOSTI: Bude tento rok reálnym začiatkom konca uhlia?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bane uhlie
Ilustračné foto SITA/AP

O snahách ukončiť energetickú závislosť na uhlí počúvame už nejaký čas. Podľa nedávnych výsledkov zverejnených britskou environmentálnou skupinou Sandbeg sa zdá, že neostávame len pri prázdnych slovách. Využívanie uhlia v Európe sa podľa jej posledného prieskumu v aktuálnom roku znížilo až o pätinu a niektoré krajiny sú svedkami aj skutočne historických poklesov.

Historické výsledky

Nedávne výsledky prieskumu zverejnené britskou environmentálnou skupinou Sandbag ukázali, že Írsko znížilo produkciu elektrickej energie z uhlia až o 79 %. Zároveň počas roka zaznamenali čas, kedy bola nulová produkcia elektrickej energie z uhlia. Vo Veľkej Británii boli uhoľné elektrárne v máji tohto roka zatvorené 14 dní. Takáto situácia pritom nastala po prvýkrát v histórii.

V absolútnych číslach a v poklese vo využívaní uhlia však podľa informácií od Sandbag vedie Nemecko, ktoré zaznamenalo zníženie produkcie elektriny z čierneho aj hnedého uhlia. Prieskum tiež ukázal, že aj napriek tomu patrí Nemecko ešte stále v najväčším prispievateľom v tejto oblasti a produkuje až jednu tretinu celkovej produkcie elektriny z týchto zdrojov v Európskej únii.

Nárast v sektore obnoviteľných zdrojov energií

Vzhľadom na rastúci trend poklesu produkcie elektrickej energie z uhlia, zaznamenávajú v Európe pozitívny nástup obnoviteľné zdroje energií ako solárna a veterná energia. Prieskum však ukázal, že lepšie si v tomto smere vedú štáty západnej Európy, pričom napríklad v Slovinsku a Bulharsku sa využívanie uhlia v sledovanom období dokonca zvýšilo. Mnohé ďalšie krajiny ako Poľsko, Česká republika, Rumunsko alebo Grécko sú ešte stále z veľkej časti závislé na uhlí.

Pokles a znečistenie

Súčasný smer znižovania závislosti na uhlí dostáva Európu na cestu znižovania emisií skleníkových plynov o 1,5 % v medziročnom porovnaní. Úplné vyradenie uhlia je však aj napriek tomuto trendu ešte stále pomalé a len niektoré elektrárne boli v tomto roku zatvorené. Prevažne sa jedná o továrne na území Nemecka a Veľkej Británie. Produkcia elektrickej energie z uhlia tak bude aj v tomto roku pokračovať a prispievať k emisiám skleníkových plynov na úrovni 12 %.

Celosvetovo prispieva uhlie k produkcii dvoch tretín elektrickej energie, vyplýva to z údajov Medzinárodnej energetickej agentúry. Je to kľúčový faktor, ktorá hrá veľkú úlohu v železiarskom a oceliarskom priemysle a zatiaľ čo jeho využívanie klesá v krajinách Európy a v Spojených štátoch amerických, na vzostupe je stále v Číne aj Indii.

Pôvodný článok nájdete na tomto linku.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať