ZAUJÍMAVOSTI: Čínska firma súčasťou jadrovej budúcnosti Veľkej Británie?

Jadro elektrina reaktora
Ilustračné foto pixabay.com

Názov Čínskej národnej jadrovej korporácie sa len nedávno objavil na vládnom zozname preferovaných záujemcov o financovanie modulových reaktorov novej generácie vo Veľkej Británii. Táto správa vyvolala podľa The Guardian niektoré negatívne reakcie zo strany zainteresovaných, ktorí upozornili na riziká s tým spojené.

Na súťažnom zozname záujemcov o participáciu na vývoji mini jadrových elektrární v hodnote niekoľkých miliónov britských libier (GBP) vo Veľkej Británii sa nedávno ocitla aj kontroverzná čínska spoločnosť Čínska národná jadrová korporácia (China National Niclear Corporation – CNNC). Ako informoval portál theguardian.com, CNNC sa pritom na uvedenom zozname objavila až pri 33 projektoch v súhrnnej hodnote 250 miliónov GBP. Britský politický poradca Nick Timothy podľa The Guardian v tejto súvislosti volal po obozretnosti v prípade zaradenia čínskej spoločnosti do projektu s takou vysokou dôležitosťou. Projekt nesie názov Hinkley Point C a mal by byť realizovaný v anglickom grófstve Somerset.

Vyvinuli jadrovú bombu

Timothy pritom vyjadril obavy z bezpečnosti v súvislosti s možným prístupom firmy do britskej energetickej infraštruktúry. Jeho názory zrejme súvisia so skutočnosťou, že čínska spoločnosť v minulosti vyvinula atómovú bombu a viaceré jadrové ponorky pre najľudnatejšiu krajinu sveta, kde zároveň hrala kľúčovú rolu v jadrovom priemysle. Zároveň s tým zdôraznil vojenské prepojenia firmy, ktoré by britská vláda podľa jeho slov mala vziať do úvahy a zvýšiť tak svoju obozretnosť v súvislosti s pripravovaným projektom, dodáva britský The Guardian.

Zoznam zmizol

Zoznam spoločností, ktoré boli akceptované pre účely vyhlásenej súťaže, bol zverejnený na webovej stránke nového britského Ministerstva obchodu, energetiky a priemyselnej stratégie. Veľmi rýchlo po jeho zverejnení však zo stránky zmizol. Zoznam odhalil, kto je akým hráčom v Spojených štátoch amerických, Veľkej Británii, Japonsku či Číne, ako aj to, ktorý z nich by sa mohol následne podieľať na vývoji a výstavbe malých jadrových elektrární s kapacitou menej ako 300 megawattov na území Veľkej Británie.

Mini jadrovky

Tieto elektrárne sú podľa The Guardian podporované britským priemyselným sektorom ako lacnejšie a rýchlejšie varianty zabezpečenia nízkouhlíkovej energie v porovnaní s tradičnými jadrovými elektrárňami. Jedným z dôvodov, prečo je to tak, je skutočnosť, že môžu byť postavené priamo v niektorej fabrike a následne premiestnené tam, kde je energia potrebná.

Celý článok si môžete prečítať na tejto stránke The Guardian.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom