ZAUJÍMAVOSTI: Fínsko končí s uhlím, jeho pozornosť teraz smeruje k jadru

Elektráreň atómová jadrová
Ilustračné foto pixabay.com

Fínsko plánuje odstaviť uhlie v roku 2029, čo je o rok skôr v porovnaní s pôvodným plánom.

Fínsko plánuje odstaviť uhlie v roku 2029, čo je o rok skôr v porovnaní s pôvodným plánom. Na výrobu elektrickej energie ho bude možno využívať už len v núdzových situáciách. Krajina teraz dáva zelenú jadrovej energii a plánuje výstavbu ďalšej elektrárne.

Uhlie skončí

Fínsky parlament prijal koncom februára 2019 rozhodnutie o ukončení produkcie elektrickej energie z uhlia. Rozhodnutie vstúpi do účinnosti 1. mája 2029 a spoločnosti, ktoré budú týmto krokom postihnuté, budú v rámci pripravovaného programu odškodnené. Fínske štatistické údaje hovoria o tom, že za prvých deväť mesiacov roku 2018 reprezentovalo uhlie a elektrická energia pochádzajúca z tohto zdroja 8 % z celkovej enegetickej spotreby v krajine.

Prijatie rozhodnutia bolo podľa Lauri Tehnunena, jedného z tvorcov legislatívy, v pláne už po nejaký čas a koncom minulého mesiaca ho fínsky parlament konečne schválil. Ako ďalej uviedol, využívania uhlia ako zdroja pre produkciu elektrickej energie po uvedenom dátume, bude možné už len v núdzových prípadoch.  Fínska vláda tak zakáže uhlie o rok skôr, ako pôvodne plánovala. Uhlie patrí medzi známych znečisťovateľov ovzdušia, ktorý spôsobuje zvyšovanie rôznych zdravotných rizík. Je tiež jedným z najväčších zdrojov skleníkových plynov.

Budúcnosť môže byť v jadre

Po odstavení uhlia bude Fínsko musieť riešiť iný zdroj produkcie elektrickej energie. Spotreba energií bude v najbližších rokoch pravdepodobne rásť a je tak potrebné hľadať iné zdroje. Medzi hlavnými kandidátmi na vyplnenie tejto medzery je v súčasnosti jadrová energia.

Nemecký spolkový minister hospodárstva Peter Altmeier v súvislosti s rozhodnutím fínskej vlády uviedol na sociálnej sieti, že Fínsko sa stále spolieha na jadrové elektrárne, pričom v súčasnosti buduje ďalšiu jadrovú elektráreň. „To je presne ten dôvod, prečo môže byť uhlie zakázané o niekoľko rokov skôr. Tak, ako je to vo Francúzsku aj vo Veľkej Británii,“ uviedol Altmeier.

Nemecko plánuje odstaviť uhlie koncom roku 2038, pričom krajina produkovala v roku 2018 približne 40 % elektrickej energie z uhlia. Jadrové elektrárne plánuje zatvoriť v roku 2022. Altmeier ešte v januári tohto roka informoval, že hlavným cieľom krajiny je trvalá energetická bezpečnosť a medzeru po odstavenom uhlí nechce kompenzovať dovozom lacnej jadrovej energie zo susedných krajín.

Použité zdroje:

https://www.reuters.com/article/finland-energy-coal/finland-approves-ban-on-coal-for-energy-use-from-2029-idUKL5N20N6QV

https://www.dw.com/en/germany-to-stop-using-coal-by-end-of-2038/a-47244572

https://uk.reuters.com/article/uk-germany-energy-coal/german-economy-minister-do-not-want-imported-nuclear-power-to-make-up-for-coal-phase-out-zdf-idUKKCN1PM0GW

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom