Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektráreň atómová jadrová
Ilustračné foto pixabay.com
12. 03. 2019 12:59 Aktuality od vEnergetike.sk/sh

ZAUJÍMAVOSTI: Fínsko končí s uhlím, jeho pozornosť teraz smeruje k jadru

Fínsko plánuje odstaviť uhlie v roku 2029, čo je o rok skôr v porovnaní s pôvodným plánom.

Fínsko plánuje odstaviť uhlie v roku 2029, čo je o rok skôr v porovnaní s pôvodným plánom. Na výrobu elektrickej energie ho bude možno využívať už len v núdzových situáciách. Krajina teraz dáva zelenú jadrovej energii a plánuje výstavbu ďalšej elektrárne.

Uhlie skončí

Fínsky parlament prijal koncom februára 2019 rozhodnutie o ukončení produkcie elektrickej energie z uhlia. Rozhodnutie vstúpi do účinnosti 1. mája 2029 a spoločnosti, ktoré budú týmto krokom postihnuté, budú v rámci pripravovaného programu odškodnené. Fínske štatistické údaje hovoria o tom, že za prvých deväť mesiacov roku 2018 reprezentovalo uhlie a elektrická energia pochádzajúca z tohto zdroja 8 % z celkovej enegetickej spotreby v krajine.

Prijatie rozhodnutia bolo podľa Lauri Tehnunena, jedného z tvorcov legislatívy, v pláne už po nejaký čas a koncom minulého mesiaca ho fínsky parlament konečne schválil. Ako ďalej uviedol, využívania uhlia ako zdroja pre produkciu elektrickej energie po uvedenom dátume, bude možné už len v núdzových prípadoch.  Fínska vláda tak zakáže uhlie o rok skôr, ako pôvodne plánovala. Uhlie patrí medzi známych znečisťovateľov ovzdušia, ktorý spôsobuje zvyšovanie rôznych zdravotných rizík. Je tiež jedným z najväčších zdrojov skleníkových plynov.

Budúcnosť môže byť v jadre

Po odstavení uhlia bude Fínsko musieť riešiť iný zdroj produkcie elektrickej energie. Spotreba energií bude v najbližších rokoch pravdepodobne rásť a je tak potrebné hľadať iné zdroje. Medzi hlavnými kandidátmi na vyplnenie tejto medzery je v súčasnosti jadrová energia.

Nemecký spolkový minister hospodárstva Peter Altmeier v súvislosti s rozhodnutím fínskej vlády uviedol na sociálnej sieti, že Fínsko sa stále spolieha na jadrové elektrárne, pričom v súčasnosti buduje ďalšiu jadrovú elektráreň. „To je presne ten dôvod, prečo môže byť uhlie zakázané o niekoľko rokov skôr. Tak, ako je to vo Francúzsku aj vo Veľkej Británii,“ uviedol Altmeier.

Nemecko plánuje odstaviť uhlie koncom roku 2038, pričom krajina produkovala v roku 2018 približne 40 % elektrickej energie z uhlia. Jadrové elektrárne plánuje zatvoriť v roku 2022. Altmeier ešte v januári tohto roka informoval, že hlavným cieľom krajiny je trvalá energetická bezpečnosť a medzeru po odstavenom uhlí nechce kompenzovať dovozom lacnej jadrovej energie zo susedných krajín.

Použité zdroje:

https://www.reuters.com/article/finland-energy-coal/finland-approves-ban-on-coal-for-energy-use-from-2029-idUKL5N20N6QV

https://www.dw.com/en/germany-to-stop-using-coal-by-end-of-2038/a-47244572

https://uk.reuters.com/article/uk-germany-energy-coal/german-economy-minister-do-not-want-imported-nuclear-power-to-make-up-for-coal-phase-out-zdf-idUKKCN1PM0GW

Odporúčané články

Robert Fico refuses to comment on Mochovce NPP Nuclear disposal levy will not raise electricity price

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Hasiči zápasia s lesným požiarom pri Spišskej Novej Vsi, uvažujú nad nasadením leteckej techniky Twitter a Facebook zasiahli proti čínskej kampani voči Hongkongu a odstránili stovky účtov Lustrovaní novinári zvažujú spoločné podanie na súd, prípadné odškodné by si nenechali Podvodník okradol 85-ročného starčeka z Nitry, polícia hľadá svedkov Šrámková, Kučová aj Lacko postúpili do druhého kola kvalifikácie na US Open Automobilka KIA v Žilinskom kraji neplánuje prepúšťať, ale snaží sa zlepšiť pracovné podmienky

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X