ZAUJÍMAVOSTI: Gatesova nadácia sa dištancovala od British Petroleum

Bill Gates
Bill Gates. SITA/AP

Najväčšia charitatívna organizácia v oblasti zdravia na svete predala svoj podiel v ropnej spoločnosti v hodnote 187 miliónov amerických dolárov.

Bill Gates oznámil, že jeho nadácia ešte počas minulého roka predala akcie niektorých ťažobných spoločností. Nádácia Billa a Melindy Gatesových, ktorej hlavným poslaním je zlepšenie globálneho zdravia, tak v snahe zosúladiť svoje charitatívne zámery s tými investičnými vlani predala svoj podiel v nadnárodnej energetickej spoločnosti British Petroleum (BP) za 187 miliónov amerických dolárov. V minulosti už pritom pristúpila k predaju svojho podielu v americkej energetickej spoločnosti ExxonMobil. Informuje o tom britský The Guardian.

Zaujímavým je v tejto súvislosti aj fakt, že BP vykázal vo februári tohto roka medziročnú stratu vo výške 6,5 miliardy dolárov a ExxonMobil je v súčasnosti v pozornosti tamojších vyšetrovacích orgánov pre podozrenia zo zavádzania ohľadom potenciálnych hrozieb v súvislosti s klimatickými zmenami. Tieto zmeny a ich dopad na životy ľudí a životné prostredie sa stali v 21. storočí jednou z kľúčových tém.

Mnohí lekári sú podľa The Guardian presvedčení o tom, že globálne zmeny klímy predstavujú veľké riziko pre zdravie svetovej populácie a odborníci z tejto oblasti zároveň varujú pred ubúdajúcimi rezervami fosílnych palív na planéte. Aj manželia Gatesovci si preto veľmi dobre uvedomujú, že investície do ropných či iných energetických spoločností sú absolútne nezlučiteľné s misiou samotnej nadácie, ktorá sa drží hesla, že každý má šancu na zdravší a produktívnejší život.

Podľa aktivistov v boji proti klimatickým zmenám by tak mohlo rozhodnutie úspešného manželského páru podporiť diskusie o tejto problematike a urýchliť medzinárodné odpovede na otázky v súvislosti s globálnym otepľovaním. Nadácia však doposiaľ nekomentovala svoje kroky v súvislosti s investíciami do týchto korporácií. Z verejne dostupných údajov však vyplýva, že začiatkom roku 2014 investovala do ťažobných gigantov v sektore ťažby uhlia, ropy a zemného plynu sumu v hodnote 1,4 miliardy dolárov.

Druhou najväčšou charitatívnou organizáciou v oblasti zdravia na svete je britská nadácia Wellcome Trust, ktorá bola podľa The Guardian podobne ako Nadácia Billa a Melindy Gatesových tiež oslovená aktivistami, aby sa dištancovala od svojich investičných aktivít v energetickom sektore. Z dostupných údajov však možno zistiť, že v tomto prípade zrejme obe strany nenašli spoločnú reč. V decembri minulého roka totiž Wellcome Trust zvýšila svoje investície do spoločností ťažiacich uhlie, ropu aj zemný plyn.

Pôvodný článok nájdete na tejto stránke The Guardian.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom