Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Komín oxid uhličitý
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračné foto pixabay.com
5. 04. 2018 5:11 Aktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk/sh

ZAUJÍMAVOSTI: Globálne emisie oxidu uhličitého na historických maximách

Pred tromi rokmi upozorňovali niektorí odborníci, že stagnácia v produkcii emisií CO2 môže byť mať len dočasný charakter.

Optimizmus v súvislosti so stúpajúcim využívaním obnoviteľných zdrojov energie nedávno vystriedalo sklamanie z vlaňajších údajov. Medzinárodná energetická agentúra potvrdila v sledovanom období nárast globálnych emisií oxidu uhličitého (CO2) na historické maximum.

Dopyt po energii stále rastie

Pred tromi rokmi upozorňovali niektorí odborníci, že stagnácia v produkcii emisií CO2 môže byť mať len dočasný charakter. Ich predpovede sa žiaľ naplnili v predchádzajúcom roku. Medzinárodná energetická agentúra minulý týždeň zverejnila informácie, ktoré potvrdili nárast v globálnej produkcii emisií na historické maximum. Údaje ukázali, že svetový dopyt po energii sa vlani zvýšil o 2,1 %, čo je viac ako dvojnásobok v porovnaní s rokom 2016.

Najväčšími ťahúňmi spomínaného nárastu boli viaceré ázijské krajiny. Alarmujúca je však pritom najmä skutočnosť, že viac ako 70 % z tohto nárastu pochádzalo z využívania fosílnych palív. Najlepšie sa minulý rok darilo zemnému plynu, o 1 % si však polepšilo aj uhlie, ktoré je považované za najväčšieho prispievateľa k produkcii emisií CO2. Jeho využívanie sa podľa zverejnených údajov zvýšilo najmä v Číne, Indii a Južnej Kórei.

Dobré správy z oblasti obnoviteľných zdrojov energií

Informácie od agentúry zároveň potvrdili dramatický rozvoj obnoviteľných zdrojov energií. Aj v tejto súvislosti sa pozornosť opäť obracia na ázijský kontinent. Zverejnené údaje ukázali, že Čína dokázala za jediný rok vybudovať také množstvo zariadení pre solárnu energiu akými disponuje celé Francúzsko a Nemecko dohromady. Dobrou správou je aj pokles produkcie emisií oxidu uhličitého v Spojených štátoch amerických, ku ktorému došlo už za vlády nového prezidenta Donalja Trumpa.

Medzinárodná energetická agentúra zároveň potvrdila, že obnoviteľné zdroje energií sa spájajú s určitým rekordom každý týždeň. Minulý víkend napríklad zaznamenali rekord v produkcii veternej energie vo Veľkej Británii. Uvedené správy tak môžu navodzovať dojem, že pomyselný klimatický boj je vyhratý. Je pravda, že obnoviteľné zdroje energií sú určitou brzdou v náraste produkcie škodlivých emisií CO2. Na úplne zastavenie stúpajúceho trendu však v súčasnosti nestačia.

Ani tri posledné dekády nepriniesli zmenu

Najviac znepokojujúcim sa v tejto súvislosti javí nasledovný údaj zverejnený agentúrou. Ten hovorí o tom, že až 81 % globálnej produkcie energie v minulom roku pochádzalo z fosílnych palív. Je to bohužiaľ číslo, ktoré sa podľa zverejnených informácií nezmenilo za posledných 30 rokov.

Pôvodný článok nájdete na TEJTO STRÁNKE

Odporúčané články

Čo sa zmenilo v energetickej legislatíve? (jún 2019) Projekt Zelená domácnostiam II ponúkne záujemcom ešte deväť kôl

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X