ZAUJÍMAVOSTI: Globálne otepľovanie môže mať výrazný dopad na veternú energiu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
OZE veterná elektráreň
Foto: ilustračné, SITA/AP

Proces otepľovania by mohol v budúcnosti oslabiť silu vetra na niektorých územiach našej planéty.

Veterné farmy v súčasnosti predstavujú jeden z kľúčovým faktorov v boji proti globálnemu otepľovaniu. Najnovšia celosvetová štúdia však načrtla, že proces otepľovania by mohol v budúcnosti oslabiť silu vetra na niektorých územiach našej planéty, pričom na iných by mohla vzrásť.

Ako to celé vidia vedci vo svojej prognóze

Výskum, z ktorého pochádzajú načrtnuté prognózy, predstavuje prvú globálnu štúdiu projektujúcu možný dopad nárastu teplôt na našej planéte na veternú energiu v budúcnosti. Jej výsledky napríklad poukázali na to, že koncom aktuálneho storočia by mohlo dôjsť k určitým zmenám na viacerých miestach na Zemi, na ktorých sú v súčasnosti umiestnené veterné turbíny. Faktom je, že v uplynulom desaťročí sa  počet veterných fariem na našej planéte zvýšil až päťnásobne. Nižšie náklady z nich v neposlednom rade urobili jeden z kľúčových spôsobov znižovania emisií CO2 produkovaných pri spaľovaní fosílnych palív. Spomínaný výskum však načrtol, že napríklad v strednej Amerike by mohla sila vetra v budúcnosti klesnúť takmer o pätinu.

„Objavili sme podstatné zmeny vo veternej energii,“ uviedol v reakcii na publikované výsledky štúdie Kristopher Karnauskas z University of Colorado v americkom štáte Kolorado. Neznamená to však podľa slov, že teraz by sme mali ihneď zastaviť všetky plánované investície do tejto oblasti. V súvislosti s jej výsledkami je podľa neho dôležité najmä to, aby boli konkrétne zistenia brané do úvahy pri budúcom plánovaní veterných fariem.

Výsledky výskumu zaujali

Spomínaný globálny výskum bol zverejnený v časopise Nature Geoscience a vo viacerých scenároch poukázal aj na možné straty veternej energie, ktoré by sa mohli tiahnuť od územie strednej Ameriky až po územie Veľkej Británie, Ruska i Japonska. Štúdia tak napríklad naznačila, že v roku 2100 by mohla veterná energia v Japonsku oslabiť o 58 kW, čo v percentách predstavuje pokles o 10 %. Zaujímavý je v tejto súvislosti aj fakt, že práve Japonsko je v súčasnosti krajinou, v ktorej zažíva veterná energia relatívne výrazný vzostup. Hneď za Japonskom sa na druhom mieste umiestnili USA, kde by v prognózovanom čase mohla veterná energia spomaliť o 49 kW, čo však predstavuje v tomto prípade až 17-percentný pokles. Oslabenie veternej energie na území Veľkej Británie by malo byť o 36kW a reflektuje celkový pokles o 5 %. Realizovaná štúdia na druhej strane odhalila, že veterná energia v Austrálii by mohla zosilnieť. Podľa slov Karnaukasa predstavuje táto krajina najvyššie odhadované zvýšenie, a to až o 48 kW, čo je v percentách vyjadrené až 23-percentným nárastom. Veľký nárast je v rámci výskumu prognózované aj pre východnú Brazíliu (35 %) či západnú Afriku (40 %).

Karnauskas zároveň ubezpečil, že táto práca predstavuje podklad v podobe akéhosi štartovacieho bodu pre lepšie zameranú prácu v tejto obalsti v budpcnosti. „Poukazuje na fakty o miestach, ktoré je však ešte potrebné detailne preštudovať,“ dodal na záver. V súčasnosti podľa neho nedisponujeme konzistentným pohľadom na celú záležitosť. Aktuálny výskum však bezpochyby priniesol zaujímavé zistenia, ktoré možno v budúcnosti podrobnejšie študovať a získať tak detailnejšie a presnejšie výsledky.

Pôvodný článok nájdete na TEJTO STRÁNKE

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať