ZAUJÍMAVOSTI: K úspore energií už nepristupujeme len pre peniaze. Motivuje nás aj niečo úplne iné.

žiarovka elektrina elektrická energia
Ilustračné foto pixabay.com

Medzi mnohými ľuďmi sa ešte stále traduje presvedčenie o tom, že sme ochotní zmeniť naše návyky len v prípadoch, kedy z toho máme určité finančný prospech. Tento druh finančného myslenia ovplyvňuje napríklad aj predaj ekologických tovarov, ako je oblečenie alebo elektrické vozidlá.

Zaujímavá štúdia

Vedci na Kalifornskej univerzite sa preto rozhodli, že urobia zaujímavú štúdiu, ktorá sa pokúsi potvrdiť alebo vyvrátiť vyššie uvedený tradičný prístup. Štúdia pochádza z roku 2015, môže však predstavovať začínajúci trend prístupu k tejto problematike, ktorý pokračuje aj v súčasnosti. Vedci rozdelili účastníkov do viacerých skupín. Jednej skupine povedali o finančných výhodách úspory elektrickej energie a iným predstavili presné spojenie medzi jej využívaním a znečistením ovzdušia či rôznymi ochoreniami.

Skupina, ktorej oznámili, že zníženie spotreby elektrickej energie im ušetrí viac peňazí, bola najmenej motivovaná zhasínať svetlá a znižovali termostaty. Účastníci, ktorým vedci pripomenuli, že úspora energie pomôže výrazne znížiť toxicitu v zemskej atmosfére, dokázali v sledovanom období znížiť spotrebu elektrickej energie o 8 %. Domácnosti s deťmi boli ešte motivovanejšie, pričom úspora energií u nich dosiahla až 19 %.

Podľa ekonómky pre životné prostredie, Magali Delmas je tento odkaz jasný. Je potrebné pripomenúť ľuďom, že verejné dobro je aj súkromným dobrom. „Náš odkaz ohľadom zdravia a životného prostredia ľuďom hovorí, že environmentalistika je aj o nich a o ich deťoch.“

Základ je v informovanosti

Podľa vedcov nám uvedené zistenie naznačuje, že mnohí Američania by používali menej elektrickej energie, keby boli riadne informovaní o výhodách, ktoré to so sebou pre nich a ich deti prináša a nielen o ekonomických benefitoch. Len samotné zvýšenie energetickej efektívnosti v domácnostiach naprieč Spojenými štátmi americkými by podľa nich dokázalo znížiť emisie skleníkových plynov v ovzduší až o 7 %.

Delmas a jej kolegovia v súvislosti s výsledkami štúdie uviedli, že celková správa bola motivačná z dvoch základných dôvodov. Znížením používania elektrickej energie prispievame k čistejšiemu ovzdušiu, ktoré dýchame a znižujeme tým aj choroby, ktoré vznikajú v dôsledku tohto znečistenia.

http://www.takepart.com/article/2015/01/13/people-cut-energy-use-environment-health-ucla

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom