ZAUJÍMAVOSTI: Najväčšia solárna farma už nie je v Kalifornii.

Slnečná energia solárny panel OZE
Ilustračné foto freedigitalphotos.net

Kto ukradol USA prvenstvo?

Odhalené fotky odkryli, ktorá krajina si v súčasnosti môže pripísať nové prvenstvo v pozícii majiteľa najväčšej solárnej elektrárne na svete. Solárna farma s kapacitou 686 megawattov (MW), ktorá sa rozprestriera na ploche 10 kilometrov štvorcových predbehla doterajšieho držiteľa žezla.

Je to India

Ktorá krajina sa teda môže pýšiť takouto stavbou? Nie je to nik iný ako druhá najľudnatejšia krajina na svete, v ktorej chýba elektrická energia približne 300 miliónom jej obyvateľom. Je to India. Solárny komplex s vyššie uvedenými parametrami, ktorý sa nachádza v meste Kamuthi v indickom štáte Tamil Nadu, tak uchmatol titul doterajšiemu kalifonskému gigantovi s názvom Topaz Solar. Ten sa môže pochváliť kapacitou „len“ 550 MW.

Rýchla výstavba

Zaujímavým je aj časový údaj prezrádzajúci dĺžku výstavby tohto zeleného mega komplexu. Webový portál Business Insider priniesol informáciu o tom, že samotnú stavbu postavili za neuveriteľných osem mesiacov. Každý deň ju pritom čistí robotický systém, ktorý je nabíjaní energiou priamo z tamojších solárnych panelov.

Energia pre 150 tisíc

Úžasné sú však ďalšie čísla. Pri plnom výkone sa odhaduje, že farma by mohla „nakŕmiť“ energiou až 150 tisíc domácností, pričom pri jej výstavbe bolo použitých až 2,5 milióna solárnych modulov. Záujem o solárnu energiu stále rastie a preto sa očakáva, že India by sa v nasledujúcich rokoch mohla stať tretím najväčším trhom s touto komoditou na svete, hneď po Číne a Spojených štátoch amerických.

Ďalšie ambície

India sa však netají ani ďalšími nemenej ambicióznymi plánmi v tejto oblasti. Do roku 2020 by chcela zásobovať slnečnou energiou až 60 miliónov tamojších domácností. Ciele indickej vlády v sektore zelenej energie sa však ani týmto nekončia. Hovoria totiž o tom, že do roku 2030 by mala krajina produkovať až 40 % energie z nefosílnych palív.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom