Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračné foto pixabay.com
16. 11. 2016 13:03 Zaujímavosti Dargaj.jpg od vEnergetike.sk/sh

ZAUJÍMAVOSTI: Nórski študenti žalujú vládu. Vraj nie je dosť „zelená“.

Mladí Nóri spochybnili rozhodnutie tamojších vládnych orgánov ohľadom ťažby ropy v krajine.

Nie je ničím novým, že nórska environmentálna politika patrí medzi najlepšie svojho druhu na celom svete. Mladí študenti v tejto severskej krajine však tomuto názoru oponujú a tvrdia, že ešte stále existuje množstvo vecí, ktoré je potrebné zlepšovať.

Krajina protikladov?

Nórsko, ktoré sa okrem nádhernej prírody, pýši aj medzinárodne uznávaným a detailne prepracovaným modelom environmentálnej politiky, však z určitého pohľadu možno označiť za krajinu protikladov. Prečo je to tak? Na jednej strane totiž zložilo sľub, že do roku 2030 sa stane z klimatického hľadiska neutrálnym štátom, pričom mu majú pomôcť zdroje vodnej energie a vysoko ambiciózne plány s ohľadom na elektrické automobily. Na druhej strane je však táto krajina jedným z najväčších vývozcov ropy a zemného plynu na svete. Ako informoval portál theguardian.com, tento paradox v súčasnosti nedá spávať mladej generácii Nórov, ktorá sa zdá byť ešte viac zanietená v otázkach enviromentálnej politiky, ako tomu bolo kedykoľvek v minulosti.

Postoj k rope

V rámci svojho úsilia o lepšie životné prostredie mladí Nóri napríklad spochybnili rozhodnutie tamojších vládnych orgánov ohľadom ťažby ropy v krajine a pri tejto príležitosti dokonca podali na nórsku na vládu žalobu. Okrem toho organizujú po celej krajine rôzne kampane za udržateľnú budúcnosť. Nórski univerzitní študenti zároveň vyšetrujú tamojšie spoločnosti v súvislosti s rôznymi enviromentálnymi záležitosťami. „Definitívne možno povedať, že v Nórsku v súčasnosti existuje tlak na lepšiu udržateľnosť,“ uviedol Lauren Guido, len 21-ročný študent medzinárodného vývoja a environmentalistiky na Nórskej univerzite prírodných vied.

Právo verzus pretvárka

Skupina mladých s názvom Nature and Youth, ktorá má približne osem tisíc členov vo veku od 13 do 25 rokov, podala spolu s organizáciou Greenpeace a ďalšími aktivistami už vyššie spomínanú žalobu na nórsku vládu. Vládnym predstaviteľom v spore vyčítajú ich rozhodnutie sprístupniť Barentsovo more pre účely ťažby ropy. V uvedenom prípade upriamujú pozornosť najmä na to, že tamojšia vláda týmto svojím rozhodnutím porušila časť nórskej ústavy pojednávajúcej o práve budúcich genenácií na zdravé životné prostredie.

Súkromný sektor pod lupou

Zatiaľ čo stredoškolskí žiaci adresujú svoje požiadavky nórskym politikom, univerzitní študenti idú ešte ďalej. Postupne sa snažia infiltrovať do tamojších korporácií a vyzývať ich k väčšej udržateľnosti v oblasti environmenátlnej politiky. Táto mladá generácia environmentálne zanietených jednotlivcov a skupín má podľa ich vyjadrení veľkú šancu uspieť so svojimi myšlienkami a požiadavkami. Majú veľa ideálov a nie sú až takí naivní, ako sa niekedy domnievajú predstavitelia veľkých organizácií. Dôležité však je aj to, aby efektívne komunikovali svoje hodnoty smerom k staršej generácii.

Pôvodný článok nájdete na TEJTO STRÁNKE

K téme

ZAUJÍMAVOSTI: Ľudské kroky ako potenciálny zdroj obnoviteľnej energie? ZAUJÍMAVOSTI: Svetový líder v oblasti zelenej energie zaraďuje spiatočku

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prokurátor Kováčik odmieta podozrenia voči svojej osobe, vraj ide iba o účelovú diskreditáciu Foto: Ministerka Matečná prišla do parlamentu na bicykli, propagovala ekologickú dopravu Voľby by vyhral Smer-SD pred progresívcami, SNS a Matovičovo OĽaNO majú rovnakú podporu Minister Kamenický trvá na vyššej dani na cigarety, je ochotný rokovať s Dankom a návrh zmierniť Europoslanci budú hlasovať o zložení Európskej komisie, vypočujú aj Šefčoviča Na zmenu zdravotnej poisťovne ostávajú necelé 2 týždne!

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X